Брудна нафта: найбільша криза в історії газопроводу «Дружба»

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Брудна нафта: найбільша криза в історії газопроводу «Дружба»

ср, 05/08/2019 - 10:46
Posted in:
0 comments

19 квітня білоруський нафтовий концерн "Белнафтохім" оголосив про істотне погіршення якості російської нафти, що надсилається в Білорусь по трубопроводу "Дружба". 

ДЖЕРЕЛО: OSW

Допустимий рівень органічних хлоридів був перевищений у кілька десятків разів, що завдало серйозної шкоди установці на Мозирському НПЗ. 24 квітня польський PERN призупинив доставку з білоруської системи передачі через сильне забруднення сировини, а наступного дня таке ж рішення ухвалив український Укртранснафта, оператор південного відділення "Дружба". Це припинило поставки нафтопереробних заводів у Німеччині, Словаччині, Чехії та Угорщині. 19 квітня компанія «Транснафта», власниця російських нафтопроводів, підтвердила факт забруднення. Загалом забруднено до 5 млн. Тонн нафти вартістю до 2,6 млрд. Дол. 26 квітня прем'єр-міністр Дмитро Медведєв оголосив про швидке пояснення причин забруднення, тоді як президент Володимир Путін під час зустрічі з президентом Транснефти запропонував необхідність змінити систему контролю над поставками нафти. Немає інформації про те, що забруднена олія також надходить на російські НПЗ.

Повна зупинка транспортування нафти на два тижні "Дружба" - це найсерйозніша криза за 50-річну історію функціонування цієї ключової трубопровідної системи, що з'єднує Росію з Білоруссю та Україною, а потім із Центральною Європою. У 2018 році 67 мільйонів тонн нафти (25% експорту російської нафти) було відправлено за цим маршрутом технічною потужністю близько 80 мільйонів тонн. Причини отримання такої великої кількості забруднення до річки Дружба не ясні. Серйозні економічні та іміджеві втрати Росії як експортера нафти можуть свідчити про те, що криза є результатом махінацій кількох малих російських приватних нафтових компаній. З іншого боку, зростаюча російсько-білоруська політична напруженість та використання Кремлем енергетичних питань для досягнення своїх зовнішньополітичних цілей не виключають повністю політично мотивованих дій Москви.

Процес очищення нафтопроводу може зайняти до декількох місяців, а це означатиме, що він буде працювати за сумісництвом (Польща, Чехія та Угорщина вже оголосили про запуск стратегічних резервів). Криза може бути використана як можливість ввести більш глибокі зміни, включаючи власність, у російський нафтовий сектор. Це також може змусити реципієнтів з Центральної Європи робити додаткові інвестиції, щоб збільшити можливості передачі нафти альтернативними маршрутами до Дружби.

Що сталося?

За інформацією Транснафти, забруднення нафтою сталося у вузлі Лопатіно поблизу Самари. За інформацією білоруської групи "Гомельтранснафта-Дружба" забруднено 5 мільйонів тонн нафти, в тому числі в Росії 1,8 мільйона тонн, в Білорусі - 1,7 мільйона тонн, в Польщі - 1 мільйон тонн і в Україні - 0,5 мільйона тонн. , Масштаби забруднення сировини дозволяють виключити суто технічні причини проблеми. Забруднення близько 5 мільйонів тонн нафти вимагало навмисних дій (або упущень) з боку виробників сировини або суб'єктів, відповідальних за нагляд за експлуатацією інфраструктури передачі.

Криза породжує серйозні економічні та іміджеві втрати для російської держави, а також для російських нафтових компаній, тому, ймовірно, проблема забрудненої нафти є наслідком махінацій малих російських нафтових компаній. Офіційна відповідальність за якість нафти, що надходить через трубопровідну систему, несе Транснефть, яка, в свою чергу, відповідала за закачування брудної нафти в трубопровідну компанію компанією «Самаратранснафта-Термінал». Ця компанія повинна відповідати за контроль якості сировини, що постачається в нафтопровід дрібними виробниками (включаючи Волга-Нафтра). Невеликі приватні нафтові компанії, що видобувають нафту з родовищ з високим рівнем виснаження і хочуть збільшити видобуток, використовують як розчинник додаткові речовини (гранульований магній, сіль, плавикова кислота, оцтова кислота та хлориди). Стимулом до використання таких методів стало скасування в 2012 році Міністерством енергетики Росії заборони на використання хлорорганічних сполук для максимального видобутку нафти. У випадку відповідного інциденту, можливо, через зменшення витрат нафтопостачальні компанії не очистили видобуту сировину.

Проблема забрудненої нафти з'явилася в момент посилення напруженості в російсько-білоруських відносинах, що не виключає навмисних дій з боку Москви. Брудна нафта була виявлена ​​на білоруських нафтопереробних заводах незабаром після публічних погроз Мінська (у тому числі від президента Олександра Лукашенка 11 квітня) щодо можливості припинення транзиту «Дружби» у відповідь на російські продовольчі санкції та стійку протидію Москві вимогам Білорусі відшкодувати наслідки т.зв. податковий маневр (зниження експортних мит і збільшення податку на видобуток нафти, що пов'язано з підвищенням цін на постачання сировини в Білорусь). Це відбулося також після того, як російська російська «Транснафта» повідомила про намір збільшити транзитні збори на 23,1% за нафту «Дружба» європейським одержувачам («Транснефть» заявила про це 5 квітня, відхиливши вимоги Білорусі).

Криза також вписується в контекст російського політичного та економічного тиску на Україну. 18 квітня прем'єр-міністр Медведєв оголосив про введення ембарго на експорт нафти та нафтопродуктів в Україну з 1 червня 2019 року (російський дизель та скраплений газ - приблизно 43% та 29% українського ринку відповідно). Поставки будуть можливі лише після отримання спеціальних ліцензій російськими виробниками. Обмеження виробничих потужностей білоруського НПЗ, а також зниження поставок російської нафти в країни Центральної Європи з боку Дружба значно обмежує можливість Києва замінити імпорт нафтопродуктів, збільшуючи ризик виникнення нафтової кризи в Україні.

Політичну мотивацію не можна виключити також через численні попередні приклади використання Росією енергетичних питань для досягнення зовнішньополітичних цілей. У січні 2006 року Росія призупинила транзит нафти через трубопровід "Дружба" через Білорусь на три дні у зв'язку з російсько-білоруськими енергетичними суперечками. Того ж року Москва припинила, під приводом нібито невдачі, постачання нафти на нафтопереробний завод «Мазейк» у відповідь на її закупівлю PKN Orlen. У період вересень 2014 - березень 2015 року "Газпром" направив відібраних клієнтів у Центральній Європі нижче заявленого попиту, обмеживши можливості компаній з цих країн доставляти зворотні поставки в Україну. У червні 2017 року було виявлено вміст води в російському газі, що надсилається до Польщі, а також у транзиті по газопроводу Ямал, що зазвичай не повинно виникати.

Сумніви щодо суто технічного характеру кризи також посилюються інформацією про суб'єктів, які потенційно винні в ситуації. Компанія Самаратранснафта-Термiнал, на яку покладено відповідальність за забруднення сировини, стверджує, що вона продала термінал у грудні 2017 року ТОВ Нафтопереробка; ця компанія з статутним капіталом 10000 Рублів (приблизно 150 доларів США) належать на 100% Світлані Балабай, чий професійний досвід пов'язаний з ветеринарною галуззю. У свою чергу, компанія «Волга-Нафта» не фігурує в статистиці малих, приватних виробників нафти в Росії; її статутний капітал також 10 000. рублів. Крім того, згідно з оцінками галузі, малі виробники нафти не зможуть забруднити до 5 мільйонів тонн нафти, враховуючи масштаби їх видобутку.

Наслідки для споживачів нафти

 

Забруднення Дружби матиме далекосяжні наслідки для всіх країн, які отримують газ з цього трубопроводу, хоча масштаб негативних наслідків у різних випадках різний.

Дві нафтопереробні заводи в Білорусі, повністю залежні від імпорту російської нафти Дружбою, були змушені скоротити видобуток більш ніж вдвічі, що зумовило необхідність скорочення експорту нафтопродуктів. Завод у Мозирі знаходиться у найскладнішому становищі, коли забруднена сировина спричинила збій деяких установок. Білоруська сторона спочатку оцінює свої збитки в 100 мільйонів доларів США. Хоча 24 квітня нафтопереробний завод у Новополку почав отримувати нафту хорошої якості через нафтопровід Сургут-Полоцьк (хоча і в менших кількостях), до Мозирця він потрапив 4 травня, проте обробка буде можлива лише після очищення установок заводу. "Белнієфтіехім" розробив спосіб відкачування брудної нафти з білоруської частини "Дружба" шляхом її зворотного транспорту до російської Уневи, а звідти до Усть-Луги, для очищення ключового нафтопроводу та закачування сировини в резервні резервуари. Мета полягає в тому, щоб якомога швидше відновити працездатність однієї з двох ниток «Дружба», а інша буде служити тимчасовим резервуаром забрудненої нафти протягом деякого часу. У той же час, білоруська сторона повідомляє, що знадобиться до півроку, щоб відновити всю білоруську секцію системи "Дружба".

Криза, пов'язана з постачанням брудної російської нафти, - ще одна частина тривалих енергетичних суперечок між Росією та Білоруссю щодо цін та умов поставок нафти та газу. В даний час запроваджено в російській нафтовій галузі Податковий маневр означатиме значне зростання цін на нафту для білоруської сторони (загалом на 11-12 млрд. Дол. США протягом наступних п'яти років, тобто близько 4% ВВП щорічно). Москва усвідомлює залежність Білорусі від російської сировини та відсутність реальної альтернативи для них, саме тому вона використовує це питання для політичного тиску, в тому числі для змушення Мінських домовленостей щодо подальшої інтеграції в рамках Союзної держави та захоплення обох білоруських НПЗ. Нинішня проблема із забрудненою нафтою значно підриває фінансове становище білоруської нафтопереробної галузі, яка є одним з найбільших платників бюджету Білорусі (10% усіх податків) та експортерів (близько 20% доходів).

Україна не імпортує російську нафту, але державна Укртранснафта забезпечує транзит через Дружбу до Словаччини, Чехії та Угорщини. 25 квітня компанія призупинила доставку через те, що словацькі та угорські оператори відмовилися отримувати сировину через її низьку якість. "Укртранснафта" має намір очистити нафтопровід шляхом закачування брудної нафти в резервуари та у невикористаний нафтопровід Одеса-Броди, який з'єднаний з "Дружбою". Вирішенню проблеми сприятиме також те, що південна Дружба складається з трьох паралельних ниток. 6 травня нафта хорошої якості почала стікати від Мозирської станції до українського кордону, яка до 18 травня дістанеться до Словаччини та Угорщини, але це означатиме лише часткове відновлення поставок.

Однак нинішня криза несе в собі значну загрозу для України, яка - через крах власної нафтопереробної галузі - на 90% залежить від імпорту палива. Зокрема, нафтопереробний завод у Мозирі є важливим постачальником виробництва на український ринок (1/3 частки в продажах). Якщо Білорусі не вдасться швидко відновити виробництво в потрібних кількостях і Кремль введе заявлене ембарго, це означатиме дуже серйозний дефіцит палива в Україні, який не зможе швидко знайти альтернативних постачальників.

Нафтопереробний завод MOL в Сажаламбатті, Угорщина отримує половину переробленої нафти (приблизно 4 мільйони з 8,1 мільйона тонн) через «Дружба». Однак трубопровід Adria (потужність в Угорщині 10 мільйонів тонн) дозволяє альтернативно поставляти сировину. Зважаючи на скорочення поставок нафти, 30 квітня уряд ухвалив рішення про виділення 400 тис. тонн із стратегічних резервів та заходів було вжито для забезпечення постачання Адріатики.

Єдиний нафтопереробний завод «Словнафт» у Словаччині (6,1 мільйона тонн на рік, який належить угорському концерну MOL), розташований у Братиславі, завдяки зв’язку з угорсько-хорватським нафтопроводом Adria має доступ до сировини з нафтового терміналу в хорватському Омішалі. Однак потенціал Adria на угорській секції унеможливлює задоволення повної потужності НПЗ у Братиславі та Будапешті одночасно. Slovnaft розпочав планову загальну перевірку установок на 27 квітня, що призвело до значного скорочення виробництва (відключення триватиме до другої половини червня), і тому не було необхідності запускати стратегічні резерви. Призупинення поставок з "Дружба" призвело до запуску 100 000 чеським урядом 29 квітня. тонн нафти з інтервенційних запасів через загрозу дефіциту сировини на нафтопереробному заводі Літвінова (поставки розпочалися 1 травня). Цей завод переробляє 5,4 мільйона тонн на рік (належить ПКН Орлен через компанію Unipetrol), поставляється майже виключно «Дружба». Він також отримує невеликі кількості з порту Трієста через трубопроводи TAL та IKL. Однак через повне використання потужностей у TAL неможливо значно збільшити постачання на нафтопереробний завод у Литвінові, якщо Дружба буде закрита. Другий чеський нафтопереробний завод у Кралупах (3,3 млн. Тонн, також підконтрольний ПКН Орлен) не переробляє російську нафту і отримує сировину переважно з порту в Трієсті по трубопроводах TAL та IKL. Уніпетрол підписав угоду про співпрацю з Хорватією щодо використання нафтопроводу "Адрія", але ще не підписав транзитні угоди з Угорщиною та Словаччиною, отже, використання цього маршруту постачання ще не можливе. Державні резерви Чехії забезпечують доставку протягом 84 днів.

Забруднена нафта не дійшла до Німеччини, що знаходиться в кінці Дружби. Два східнонімецьких НПЗ у Леуні (належить компанії Total) та Шведе (підконтрольні Роснефті та Шеллу), що переробляють 12 мільйонів тонн нафти на рік (1/3 виробництва НПЗ Німеччини) отримують майже всю сировину через Дружба. Через припинення поставок нафтопереробний завод у Леуні скоротив видобуток на 30%, тоді як у Шведті він наразі використовує 1/3 своєї потужності завдяки плановому ремонту, а його запаси триватимуть до середини травня. Обидва НПЗ з'єднані нафтопроводом до терміналу в Ростоку (право власності на завод у Шведті), потужність якого (9 мільйонів тонн) недостатня для забезпечення їх потреб. Також є можливість доставки через "Нафтопорт", а потім "Дружба".

Висновки

Специфіка функціонування російської держави, дуже низька прозорість правил енергетики, а також її часте політичне використання не дозволяють однозначно оцінити кризу. Можливо, що причиною забруднення нафтою є махінації дрібних виробників нафти в Росії, хоча політичну мотивацію не можна виключити, особливо з урахуванням політичної напруженості в російсько-білоруських та російсько-українських відносинах.

Нафтова криза може стати можливістю впровадити більш глибокі зміни в російському нафтовому секторі, в тому числі щодо питань власності російської мережі передачі. В даний час «Транснафта» є власником і оператором майже всіх нафтопроводів; ' в останні роки з'явилися повідомлення про зацікавленість "Роснафти" у придбанні акцій "Транснафти", а отже, - контролю над частиною російської інфраструктури передачі.

Незрозуміло, скільки часу триватиме процес очищення хоча б однієї з ниток Дружби. Слід очікувати, що навіть протягом декількох місяців нафта може охоплювати споживачів у менших кількостях, що може означати необхідність скорочення видобутку на деяких НПЗ. Зокрема, це стосується тих рослин, у яких важкий доступ до альтернативних запасів сировини у необхідних кількостях (Литвінов, Братислава та Леуна). Відповідно до позитивного сценарію, передача до 65% потужності трубопроводу буде відновлена ​​в травні. Криза, пов'язана з припиненням поставок з р. Дружба, виявляє всі прогалини, пов'язані з нафтовою безпекою країн, які отримують російську нафту з цього нафтопроводу, і тому може трактуватися як черговий "стрес-тест".

Після кількох зустрічей операторів білоруських, українських та польських секцій «Дружба» з російською «Транснафтою» жодного повідомлення про фінансову компенсацію ще не з’явилося. Для російської сторони обмеження на постачання нафти для одержувачів країн Центральної Європи включатимуть як фінансові втрати (можна оцінити після отримання більш повних даних про масштаб скорочення поставок для окремих одержувачів), так і іміджеві втрати, що призведе до посилення диверсифікаційних зусиль у деяких країнах (наприклад, у Польщі ).

Карта. Нафтопровід "Дружба"

Mapa. Ropociąg Drużba