Ціни на газ продовжують зростати

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Ціни на газ продовжують зростати

пн, 09/20/2021 - 11:31
Posted in:
0 comments

Ціни на газ продовжують зростати

Джерело:  tagesschau


Ця зима обійдеться дорого кожному, ціни на газ зростають вже місяцями –  німецькі ЗМІ б’ють на сполох. Експерти попереджають: інфляція вже почалася, подальше зростання цін загрожує падінням економіки.


Оптова вартість природного газу підвищується. Ситуація на ринку все більше дається взнаки споживачам: регіональні постачальники відповідають підвищенням цін на опалення. За даними порталу Verivox, 32 з них оголосили про зростання цін у середньому на 12,6 відсотка за вересень та жовтень. Наднормові витрати на опалення одного родинного житла складуть 188 євро на рік. Майже половина німецьких сімей користується газовим опаленням. 
Ще навесні 2020 року газ був відносно дешевим, але після минулої зими все змінилося. Імпортні ціни на природний газ, які визначаються Федеральним управлінням економіки та контролю експорту, лише з січня по липень зросли на 42 відсотки. Враховуючи поточний стан речей, цієї зими на покращення сподіватися не варто. «Ми очікуємо ще більшої хвилі росту цін восени», - повідомляє експерт з інженерії Verivox Торстен Шток. 


Сховища порожні 
Фабіан Хунеке з консалтингової компанії Energy Brainpool пояснює: одна з причин вибуху цін у тому, що глобальний попит знову нормалізувався після відновлення економіки. 
Крім того, газосховища в Європі ще не оговталися після холодної зими 2020/21. В Німеччині вони наповнені наразі менш ніж на дві третини, як показують платформи даних оператора. Рік тому рівень газу був на добрих 94 відсотках. І за минулих років сховища були значно краще, ніж зараз, наповнені до початку опалювального сезону.
Щодо причин порожнечі у сховищах експерти згоди не дійшли. Несправності та роботи з обслуговування газової інфраструктури могли призвести до того, що «сховища газу неможливо було заповнити так, як зазвичай, протягом літа», - каже Ерен Чам з Інституту економіки енергетики Кельнського університету. Ессенська енергетична компанія RWE наголошує також на поступовому припиненні видобутку газу в Нідерландах.
І цьогорічні високі ціни грають свою роль: компаніям невигідно утримувати дорогий газ на складах. «Як результат невтішних прогнозів ринку - менше газу було збережено протягом попереднього сезону подачі», - говорить представник енергетичної компанії Uniper, яка володіє найбільшими сховищами, що наповнені зараз приблизно на 88 відсотків.


«Потенціальний шантаж»
Олівер Крішер, віце-президент «Зеленої» партії у Бундестазі, пропонує ще одне пояснення. «Існує вірогідність, що ситуація з порожніми сховищами Газпрому у Європі створена навмисно», - підозрює він. Через свою дочірню компанію «Астора» Газпром експлуатує сховище у місті Реден, Нижня Саксонія, яке, об’ємом чотири мільярди кубометрів, є одним з найбільших у Європі. Зовсім нещодавно (15 вересня) на платформі даних Редена опублікували рівень заповнення – менший 5 відсотків. 
Німеччина потрапляє у «ситуацію з потенціалом шантажу», попереджає Крішер, «мета якого - схвалення «Північного потоку 2». Відповідь не змусила себе чекати: минулого тижня прес-секретар Кремля Дмитрій Пєсков заперечив будь-яку причетність енергетичної наддержави Росії до поточного ралі цін.
В Асоціації промислових сховищ також занепокоєні: "Якщо сховища для зберігання газу недостатньо заповнені, у часи високого попиту постачання газу буде відбуватися з перебоями", - повідомляє Себастьян Блешке, керівник.
Наразі, однак, немає ризику дефіциту пропозиції.


До чого тут інфляція?
Зростання цін на газ та енергію має серйозний побічний ефект: за останні кілька місяців воно спричинило ріст інфляції як в Німеччині, так і в усьому світі. Якщо так продовжуватиметься й надалі, це пришвидшить інфляцію у всій Європі, цитує Financial Times (FT) Даніель Крал, економіст з Oxford Economics.
Аналітик Gavekal Нік Ендрюс у «Financial Times» підкреслив, що зростання цін на енергоносії має вплив на домогосподарства, подібний до ефекту підвищення податків. В результаті у споживачів буде менше коштів. Це, у свою чергу, може уповільнити відновлення економіки, оскільки остання її реанімація значною мірою відбулася за рахунок споживчих витрат.


Англія потерпає
Зростання цін у Німеччині ще досить помірне порівняно з ситуацією у Великобританії. Оптові ціни там зросли на 250 відсотків з початку року. Тому міністр економіки Великої Британії Квазі Квартен протягом вихідних провела кілька екстрених зустрічей з представниками галузі. 
Держсекретар Алок Шарма, відповідальний за кліматичну конференцію COP26, спробував заспокоїти у недільному інтерв’ю BBC: «Наразі кризи в постачанні немає», сказав Шарма. Однак мережа відновлюваних джерел енергії потребує розширення.
Криза також торкнулася виробників продуктів харчування та напоїв. Різке зростання цін на газ призвело до закриття двох великих заводів добрив, які виробляють діоксид вуглецю (CO2) як побічний продукт. Крім усього іншого, CO2 необхідний для вакуумної упаковки м’яса та пива. Індустрія охорони здоров'я також постраждала. Через брак СО2 деякі операції можуть бути скасовані - повідомили у службі охорони здоров’я NHS.
Прем'єр-міністр Борис Джонсон запевнив, що криза може тривати кілька місяців, але вона була лише тимчасовою: «Сили ринку вирівняють її дуже швидко, і ми зробимо все можливе, щоб допомогти».