Замінник російського природного газу: європейський попит призводить до буму фрекінгу

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Замінник російського природного газу: європейський попит призводить до буму фрекінгу

Thu, 01/12/2023 - 15:38
Posted in:
0 comments

Джерело: Tagesspiegel

Багато країн ЄС заборонили гідравлічний розрив пластів для видобування газу з міркувань екології. У той же час вони імпортують більше зрідженого газу зі США – дорогою ціною для місцевих жителів та навколишнього середовища.

Лише кілька людей стояли на краю гавані Вільгельмсхафен минулого вівторка, коли СПГ-танкер Maria Energy доставив перші тонни рідкого газу зі США до Німеччини. У найближчі тижні за ним прослідує ще багато кораблів.

Лише міністр економіки Нижньої Саксонії Олаф Лієс поїхав на узбережжя Північного моря, щоб зробити фото, якими його співробітники пізніше поділилися в соцмережах. Але не всі раділи цій новині. Організація німецької екологічної допомоги застерігає, що це «історичний удар для збереження клімату та природи».

Щоб зрозуміти наслідки європейського буму СПГ, можна прослідкувати маршрут, яким пройшла Maria Energy через Атлантику назад до Сполучених Штатів. Він закінчується на LNG-терміналі Calcasieu Pass біля Мексиканської затоки.

Саме туди величезні трубопроводи транспортують газ із зон гідророзриву в Техасі та Луїзіані. На терміналі газ охолоджується до -162 градусів і зріджується перед закачуванням у танкери.

Багато європейських країн заборонили фрекінг з міркувань екології. Але в США він зараз набув безпрецедентних масштабів. Також тому, що такі країни, як Німеччина, замовляють дедалі більше газу з гідророзриву.

Аналіз Investigate Europe показує, що за останнє десятиліття європейські компанії підписали щонайменше 33 контракти на поставку СПГ США. Лише минулого року було підписано десять. Минулого року імпорт СПГ зріс на 148 відсотків. Це бізнес не швидкоплинний – контракти часто розраховані на близько 20 років.

Минулого літа влада схвалила проект німецького СПГ-терміналу у Вільгельмсхафені, куди танкер Maria Energy прибув минулого тижня. Тоді EnBW підписала контракт з Venture Global, оператором терміналу в Луїзіані, на 1,5 млн тонн зрідженого газу.

У жовтні обсяг збільшили до двох мільйонів тонн на рік. Представник EnBW поділився з Investigate Europe: «СПГ відіграє ключову роль у диверсифікації нашого палива для виробництва електроенергії та тепла». СПГ відкриває «можливість нових джерел для забезпечення німецького газу». Контракт розрахований на 20 років. Він починається в 2026 році і закінчується в 2045.

Для переробки рідкого газу в Європі зараз будується або розширюється загалом 34 LNG-термінали та сім трубопроводів. Німеччина бере участь в будуванні одинадцяти з них. У грудні ЄС вирішив, що 67,5 мільярдів євро з 225 мільярдів пільгових кредитів із фонду реконструкції можуть бути використані для фінансування цих газових проектів.

До березня країни-члени можуть подавати свої заявки на отримання виплат в Брюсселі. Як повідомили Investigate Europe у Федеральному міністерстві економіки, очікується, що вартість нових посадочних пунктів становитиме 9,7 млрд євро.

Політики часто вдавалися до досить різкого рекламування СПГ-проектів. Міністр економіки Роберт Габек попередив, що без власних терміналів Німеччина може зіткнутися з «дефіцитом газу» цієї зими. Потужності пунктів посадки в сусідніх з Німеччиною країнах не вистачить, щоб забезпечити достатню кількість рідкого газу.

Габек, очевидно, посилався на неправильні розрахунки свого міністерства, як нещодавно вияснило Table Media. Відповідно до даних компанії, термінали сусідніх країн можуть майже повністю покрити втрати поставок російського природного газу по «Північному потоку-2» на повну потужність.

Тим часом, щоб задовольнити зростаючий попит, уздовж узбережжя США з’являється дедалі більше LNG-терміналів. Сім уже існує, а побудову ще дванадцяти заплановано на найближчі роки.

Зони гідророзриву також руйнують ландшафт. Уночі на заході Техасу палають смолоскипи, скільки сягає око. Чверть усього природного газу США видобувається там із понад 4500 свердловин гідророзриву.

Мешканці скаржаться на компанію Total

Газовики їздять на своїх білих пікапах вулицями найбільшого міста регіону Мідленда. Електронна табличка банку завжди показує актуальну ціну на газ. Європейські корпорації давно відкрили для себе цей регіон.

У 500 кілометрах на схід від Мідленда, в Арлінгтоні, знаходиться центр буріння дочірньої компанії французької групи Total. Компанія пробурила понад 2800 свердловин у регіоні та уклала майже 200 000 договорів оренди землі під видобуток корисних копалин. У відповідь на запитання в компанії наполягають, що «безпека для них понад усе».

Але місцевий житель Ранджана Бхандарі вважає, що Total є найгіршою з усіх бурових компаній у цьому районі. Газокомпресорна станція розташована за магазинами та медичним кабінетом, буріння гідророзриву відбувається за школами та будинками. Одна з 31 свердловини в Арлінгтоні, що належить Total, має прізвисько «Коник-гойдалка» і знаходиться менш ніж за 100 метрів від однойменного дитсадка.

Нещодавнє дослідження Єльського університету показало, що діти, які живуть у радіусі однієї милі від ділянок гідророзриву в Пенсільванії, у два-три рази частіше хворіють на важку дитячу лейкемію.

На запитання про проблеми з навколишнім середовищем і безпекою, речник Total зауважив, що компанія має «значний досвід безпечної та чистої діяльності в Арлінгтоні». Бхандарі, засновник коаліції Liveable Arlington, не йме цьому віри: «У 2018, 2020 і 2021 роках запропоновані місця для буріння були розташовані поблизу дитячих садків. Цікаво, чи думають вони про те, як їхня діяльність із гідророзриву впливає на нашу громаду та дітей».

Нещодавно міськрада без громадських слухань погодила будівництво шести нових свердловин Total.

Країни ЄС, здається, мало хвилюють такі проблеми. За останні місяці вони навіть витіснили Азію як основний ринок імпорту СПГ зі США. У січні минулого року майже половина скрапленого газу, що потрапив до Європи, надходила зі США.

Після того, як минулої зими на ринку було менше природного газу через відсутність поставок з Росії, закупівлі на спотовому ринку значно зросли. Ці обсяги поставок порівняно з трубопровідним газом є основним джерелом інфляції, пов’язаної з енергетикою, в ЄС.

Після вторгнення Росії в Україну цільова група з енергетичної безпеки ЄС і США виступила за «додаткові обсяги скрапленого природного газу (СПГ) на ринок ЄС у розмірі щонайменше 15 мільярдів кубометрів у 2022 році та подальше збільшення в майбутньому». У період з 31 березня по жовтень 31 року імпорт СПГ зі штатів у ЄС зріс на 148 відсотків порівняно з тим же періодом минулого року.

Ті, хто живуть поблизу експортних терміналів, також можуть спостерігати збільшення танкерного руху. «Вночі моя ділянка сяє як Лас-Вегас», — каже Джон Аллер, який володіє більш ніж 300 гектарами землі в Лузіані, неподалік від терміналу Калькасьє. З початку березня минулого року звідси почали курсувати танкери з європейськими напрямками – в Італію, Іспанію, Грецію, Хорватію, Польщу, Велику Британію, Нідерланди та нещодавно до Німеччини.