Печатка автентичності екологічної електроенергії: блокчейн може зробити революцію на енергетичному ринку

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Печатка автентичності екологічної електроенергії: блокчейн може зробити революцію на енергетичному ринку

Mon, 03/13/2023 - 20:40
Posted in:
0 comments

Джерело: Handelsblatt

Ця технологія зробить прозорим все більш комплексний енергетичний ринок. Проте й вона має свої недоліки.

Все більше і більше людей отримують електроенергію від постачальників, які публічно заявили про використання відновлюваних джерел енергії. Однак це ще не робить її автоматично зеленою. Довгий час для споживача було неможливим дізнатися, чи справді йому постачають енергію, виробництво якої відповідає стандартам кліматичної нейтральності.

Тепер все може змінитися – завдяки технології блокчейн.

Блокчейн являє собою ланцюжок записів даних, що зберігаються блоково один за одним, відомий переважно як основа для криптовалют. Наприклад, він також може містити інформацію про маршрут транспортування кіловат-години електроенергії. Станції її пересування прозорі в блокчейні – зашифровані, але доступні для всіх учасників. Таким чином, клієнти можуть не лише побачити, чи справді електроенергія походить із відновлюваних джерел енергії, технологія також унеможливлює її подвійний продаж на ринку.

Потенціал технології блокчейн величезний. Очікується, що до 2028 року світовий обсяг енергетичного ринку зросте до 4,2 мільярда доларів, згідно з даними дослідника ринку Business Research Insights. У 2021 році він становив майже 498 мільйонів доларів. Експерти вважають, що так звані Distributed-Ledger-технології, такі як блокчейн, зроблять революцію на всьому ринку, особливо коли мова йде про відновлювані джерела енергії.

«Енергетичний ринок стає дедалі складнішим», — каже Крістіан Сандер, експерт з блокчейну комунального підприємства EnBW. З одного боку, на ринок буде надходити все більше електроенергії з відновлюваних джерел - згідно з дослідженням Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), її загальна потужність у всьому світі збільшиться майже вдвічі протягом наступних п'яти років.

Водночас кожне приватне домогосподарство тепер може стати і виробником, і споживачем, тоді як раніше за постачання відповідали декілька центральних постачальників електроенергії. Як можна використовувати технологію блокчейн на енергетичному ринку? Чи справді це сприяє захисту клімату? Які недоліки має технологія? Приклади демонструють можливості.

Торгівля між сусідами через блокчейн

На відміну від атомних електростанцій, вітрові та сонячні електростанції поширені по всій Німеччині. Технологія блокчейн може допомогти об’єднати постачальників і покупців. Якщо у власника геліосистеми є зайва кіловат-година електроенергії, але немає сховища/накопичувача, він може передати її сусідові, у якого сховище є. Коли ж сонце не світить, той повертатиме електроенергію власнику геліосистеми.

Блокчейн документує маршрут транспортування кіловат-години. Деякі пілотні проекти вже реалізуються. Здійснення таких міні-транзакцій через центри торгівлі енергією було б набагато складнішим і дорожчим.

Переваги блокчейну: інформацію, яка в ньому зберігається, неможливо видалити. Якби в дані одного блоку було внесено зміни, це вплинуло б на дійсність усього ланцюга. Записи більше не зберігаються централізовано в одному місці, а можуть бути викликані за запитом децентралізовано на будь-якому комп’ютері в мережі.

Цифровий двійник для зеленого водню

Блокчейн також можна використовувати, щоб перевірити, чи справді водень є екологічно чистим і в якій мірі, тобто чи виробляється виключно з використанням електроенергії з відновлюваних джерел. Існуватимуть сертифікати, які підтверджують екологічність процесу утворення вартості.

Клаус Шіммер, відповідальний за інновації у сфері водню в програмній групі SAP, наводить приклад: для одного кілограму водню певної якості можна згенерувати «зелений токен», тобто цифрового двійника цієї кількості. Інформація про сертифікат зберігатиметься в ньому із захистом від підробок.

Ця інформація буде оновлюватися кожного разу, коли джерело енергії оброблятиметься далі рухаючись ланцюгом вартості. Якщо водень потрібно перетворити на аміак, токен водню стане токеном аміаку, який усе ще містить всю інформацію про виробництво та зберігання водню. Додаткову інформацію, таку як викиди CO2 під час транспортування вантажівок від водневої фабрики до аміачної фабрики, також можна помістити у токен.

Таким чином, «Зелений токен» є своєрідним інструментом балансу для водню та для всіх подальших кроків у ланцюгу вартості, каже Шіммер. Завдяки ньому можна довести навіть, що певний автомобіль був виготовлений зі сталі, створеної з використанням зеленого водню.

Захист тропічних лісів

Хоча блокчейн часто використовується для підвищення ефективності вже існуючих процесів, некомерційна ініціатива Gainforest створює «метод, який був би неможливий без блокчейну», – каже експерт EnBW Сандер. Gainforest розробив програмне забезпечення, за допомогою якого можна автоматично відстежувати вирубку тропічних лісів, а також обробляти фінансові потоки пожертвувань у цифровому вигляді.

Особливість: платіж обробляється за допомогою цифрової валюти на блокчейні. Там кожен учасник проекту може отримати доступ до супутникових знімків лісової території, якій загрожує вирубка.

Пожертвування буде тимчасово зберігатися за допомогою технології блокчейн, як у сейфі, каже співзасновник Gainforest Девід Дао. «Ніхто не має доступу, поки алгоритми не скажуть: через 30, 60 або 90 днів ми все ще побачимо там ліс. Тоді платформа повільно пропускає гроші для їх подальшого використання». Філіали проекту задіяні у Бутані, Бразилії, Парагваї, на Філіппінах і потенційно – в Руанді.

Ще одна перевага: використання технології блокчейн не тільки робить документацію більш достовірною. Завдяки оцифрованим елементам керування та автоматизованим транзакціям у людей залишається більше грошей, каже Сандер.

Недолік блокчейну: Висока потреба в енергії

Питання про те, чи і наскільки технологія блокчейн робить енергетичний ринок екологічнішим, також залежить від енергоспоживання самого блокчейну. «Блокчейн — одне з багатьох рішень коли мова йде про перехід енергетичного ринку до стандартів кліматичної нейтральності», — каже Пітер Шнірінг, голова аналітичного центру Future Cleantech Architects. Тому що досі ця технологія – незалежно від її сфери застосування – споживала багато енергії, більша частина якої все ще надходить від електростанцій, що працюють на викопному паливі.

За даними Кембриджського університету, біткоїн, найважливіша криптовалюта, заснована на блокчейні, щороку споживає близько 130 терават-годин електроенергії в усьому світі. Це більше ніж електроспоживання Нідерландів.

Але Шнірінг налаштований оптимістично: «Ми бачимо багатообіцяючий прогрес у плані споживання енергії», — каже він. Ефір, найважливіша криптовалюта поряд з біткоїном, уже різко скоротив споживання завдяки переведенню виробництва нових одиниць на більш енергоефективний процес.

Крім того, деякі блокчейн-рішення, що використовуються промислово, включаючи «GreenToken» від SAP, задіюють інший алгоритм, який відповідає звичайному хмарному програмному забезпеченню з точки зору споживання енергії, говорить експерт SAP з водневих технологій Шіммер. На відміну від блокчейну для біткоїнів, технологія блокчейну для сертифікації зеленого водню «не пожирає енергію».

Чи справді технологія блокчейн зробить революцію на енергетичному ринку, залежатиме від споживання нею енергії. Одне можна сказати напевно: без блокчейну буде важко надійно обробляти транзакції, оскільки ринок стає дедалі більш комплексним.