Криза вітроенергетики Німеччини. Ще одна загроза для Energiewende

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Криза вітроенергетики Німеччини. Ще одна загроза для Energiewende

ср, 09/25/2019 - 10:09
Posted in:
0 comments

Уповільнення розвитку наземних вітроелектростанцій є серйозною загрозою для успіху німецької енергетичної трансформації.

ДЖЕРЕЛО: OSW

У 2018 році вітрова енергія відповідала за половину електроенергії, виробленої від поновлюваних джерел енергії, і вважається рушійною силою Energiewende. У першій половині цього року у Німеччині до мережі було підключено лише 81 новий турбін загальною потужністю 271 МВт, тоді як середньорічний приріст встановленої потужності в 2015-2017 роках становив близько 4500 МВт. Система тендерів на нові потужності не працює: щодо тривалого провадження щодо видачі дозволів на будівництво, судових позовів екологічних організацій та мешканців, заперечень Бундесвера та агентств з безпеки польотів, а також законодавчих обмежень на площу під забудову. Криза сильно позначилася на німецьких вітрових компаніях, деякі з яких були оголошені банкрутами, а зайнятість знизилася приблизно на одну п'яту.

Криза вітроенергетики почалася в час посиленого інтересу громадськості до кліматичних питань і, отже, стала важким політичним тягарем, оскільки це ставить під сумнів виконання німецької кліматичної цілі на 2030 рік. Колапс розвитку вітроенергетики також може загрожувати закриттям, запланованим на наступне десятиліття останні атомні електростанції, зокрема дотримання графіку поступового "виходу з вугілля".

Вітряні млини на суші, що мають вирішальне значення для Energiewende

На початку цього десятиліття Німеччина розпочала реалізацію чергової фази трансформації енергії - Energiewende. Найважливішими її компонентами були: відмова від ядерної (а тепер і вугільної) енергії на користь енергії, отриманої з відновлюваних джерел, підвищення енергоефективності та скорочення викидів парникових газів. За вісім років трансформації Німеччині вдалося подвоїти свою частку відновлюваної енергії у виробництві електроенергії. Однак це було зроблено ціною величезної фінансової підтримки окремого фонду на державному рівні, що призвело до підвищення цін на електроенергію для споживачів. Крім високих витрат, до енергетичних проблем відносяться затяжне розширення мережі електропередачі з півночі на південь та застій у зменшенні викидів парникових газів, що, в тому числі, спричинено від все ще високої частки вугілля в енергетичній суміші.

У 2018 році в Німеччині загалом 35% електроенергії було вироблено з відновлюваних джерел енергії, половина (17,3%) - від вітрової енергії. Швидко зростаюча частка вітроенергетики в національній енергетичній суміші була головним чином результатом динамічного збільшення потужностей наземних вітряків, встановлених в останні роки. У 2015 році загальна потужність прибережних вітроелектростанцій зросла на 3804 МВт, у 2016 році - на 4440 МВт, а в рекордному 2017 році - на 5498 МВт. Ці господарства стали другим джерелом виробництва електроенергії в Німеччині після бурого вугілля (див. Додаток: малюнок 1).

Для досягнення цілі кліматичної політики, встановленої на 2030 рік, коаліційні партнери в угоді з весни 2018 року вирішили прийняти мету збільшити частку відновлюваної енергії у виробництві електроенергії наприкінці наступного десятиліття до 65%. Ключова роль у досягненні цієї стелі повинна була бути віднесена динамічно розвивається тоді енергії вітру. За словами представників галузі, для досягнення передбаченого рівня частки ВДЕ у виробництві електроенергії до 2030 року щорічне збільшення встановленої вітроенергії на суші має становити близько 4500 МВт, що приблизно таке ж, як і в середньому у 2015-2017 роках. Однак минулого року було зафіксовано явне уповільнення - встановлена потужність зросла на 2464 МВт. У першій половині цього року До мережі було підключено 81 вітряк загальною потужністю лише 271 МВт (див. Додаток: Малюнок 2).

Поглиблення застою в розширенні прибережних вітроелектростанцій також яскраво відображає результати тендерів на нові вітроенергетики за останні два роки. У 2018 році під час чотирьох тендерів, на яких загальна виділена потужність для нових вітряків становила 2710 МВт, було прийнято заявки на 2342 МВт (86% від виділеної потужності). У цьогорічних тендерах можливих 2500 МВт пропозиції щодо будівництва вітряків загальною потужністю 1130 МВт (45% від виділеної потужності) були підтверджені позитивно. Найгірші результати мали останні два тендери у серпні та вересні цього року, під час яких було прийнято заявки на 32% та 35% від виділеної потужності.

Тим часом, наприкінці 2020 року 20-річні субсидії на вітрогенератори для близько 6000 вітряків загальною потужністю 4500 МВт припинять застосовуватись. До 2026 року з системи підтримки надійде 1,6 тисячі. вітряки щорічно. Їх власники повинні будуть вирішити, чи працювати на руці, чи демонтувати старі установки. Вирішенням може бути заміна цих турбін на новіші, набагато ефективніші (так зване підживлення), але проблема може полягати в необхідності подати заявку на отримання дозволу, як і в нових установках. Зважаючи на уповільнення будівництва нових вітряків, не можна виключити, що на початку наступного десятиліття Німеччина вперше зафіксує зменшення встановленої потужності на суші.

У деякій мірі уповільнення темпів енергії вітру на березі моря може бути вирішено шляхом прискорення розширення прибережних вітроелектростанцій, які ефективніші та менш залежні від погодних умов. Однак більшим інвестиціям у цій галузі перешкоджають тривале будівництво мереж передачі з півночі на південь Німеччини. З трьох ключових автомагістралей, які планувались роками, жодна не побудована.

Проблема кризи в розширенні німецьких вітроелектростанцій стає ще важливішою, якщо врахувати завершення запланованого на 2022 рік процесу виходу з ядерної енергії та початок зупинки вугільних електростанцій. У 2023 році енергія, отримана від поновлюваних джерел енергії, повинна замінити енергію, отриману в даний час від 9,5 ГВт встановленої потужності останніх атомних електростанцій та майже 13 ГВт потужностей електростанцій, що живляться на вугіллі. До 2030 року в майбутньому мають бути закриті електростанції загальною потужністю 13 ГВт. Застій у розвитку морської вітрової енергії ставить ці цілі на практиці (особливо графік поступового "виходу з вугілля") під сумнів.

Повільний розвиток відновлюваної енергетики може означати не лише проблеми з досягненням енергетичних цілей Energiewende, але й мати негативний вплив на ступінь скорочення викидів парникових газів Німеччиною в кінці наступного десятиліття. У свою чергу, проблеми трансформації енергії та наслідки порушення зобов'язань щодо клімату означали б серйозний ударний імідж для Берліна, який охоче представляє себе світовим лідером як у галузі розробки відновлюваних джерел енергії, так і боротьби зі зміною клімату. Політична та економічна еліта Німеччини вважає, що успіх енергетичної трансформації спонукатиме інші країни скопіювати модель Energiewende, яка відкрила б нові ринки для німецьких компаній з відновлювальної енергетики.

Причини кризи

Представники вітроенергетики Німеччини серед основних причин уповільнення розвитку німецьких вітроелектростанцій відзначають проблеми з отриманням дозволів на будівництво нових вітряків. Здійснюються акції протесту проти запланованих установок турбін, які лише подають заяву на отримання дозволу в офісах, а ті, хто вже отримав такий дозвіл, подають скаргу до судів з наміром заблокувати інвестицію. Серед костюмів, серед іншого, екологічні організації, які заявляють про необхідність охорони видів птахів, що загрожують вітрогенераторами. Інша група скарг - це мешканці навколишнього району, асоціацій та муніципалітетів, в яких потрібно будувати нові вітрові установки. Протестуючі мешканці, як причини блокування інвестицій, згадують насамперед про шум, що супроводжує турбіни, міркування щодо здоров'я (занепокоєння щодо впливу інфразвуку та низькочастотного шуму на здоров'я) та негативний вплив установки на ландшафт. Бундесвер також заперечує проти планів будівництва нових вітряків. Вони стосуються, серед інших блокуючи повітряні коридори стратегічного оборонного значення та порушуючи роботу військових радарів вітротурбінами. Остання велика група інвестицій, заблокована на етапі дозволу, - це вітряні млини, розташовані біля маяків, які використовуються для повітряної навігації (VOR / DVOR).

За даними Федеральної асоціації вітроенергетики (BWE), установки для вітроелектростанцій загальною потужністю 11 000 МВт наразі очікують на розблокування дозволів на будівництво. Непідготовленість судів до такої кількості порушених позовів та заперечень, а також адекватна суттєва підтримка у винесенні рішень, через неоднорідність регламентів щодо заперечень, призвели до швидкого збільшення тривалості судового розгляду. Середній час очікування видачі рішень збільшився з 300 до 800 днів за останні три роки. Інвестори, які чекають затвердження, не можуть брати участь у тендерах щодо нових потужностей, оголошених Федеральним мережевим агентством. Ті, хто вже отримав дозвіл, але справа яких була передана до суду, також утримуються від участі в тендерах. Якщо інвестиція не буде здійснена, що було позитивно підтверджено в тендері, інвесторам можуть загрожувати високі фінансові штрафи.

Остання основна перешкода, про яку повідомляє вітроенергетика, - це космічні обмеження на будівництво нових вітряків, які запроваджуються окремими землями. Наприклад, у Баварії було введено "правило 10-Н", яке передбачає, що нова установка повинна бути не менше десяти разів перевищує її висоту від найближчого житлового масиву. Отже, з вітровими млинами високою 200 м ця відстань становить 2 км. Уряд Північного Рейн-Вестфалії планує запровадити відстань на відстані не менше 1500 метрів. Урядова програма захисту клімату на 2030 рік, представлена ​​20 вересня, передбачає реалізацію відстані в 1000 метрів по всій Німеччині. Це сприяло б посиленню прийняття нових вітряків серед жителів. На думку представників галузі, такі обмеження зменшать вдвічі простір для будівництва вітроелектростанцій у Німеччині (у 2017 році щільність населення становила 237 осіб на км2).

Наслідки для вітрової промисловості

Зростаючі проблеми, пов'язані з плануванням та реалізацією нових інвестицій, що призвели до різкого зниження замовлень в останні роки, вже торкнулися вітрових компаній Німеччини. Кількість штатних робочих місць у виробництві, монтажі та обслуговуванні вітроелектростанцій зменшилася з понад 160 000. працевлаштовано у 2016 році приблизно до 125 000 Тепер. Цьогорічне опитування, проведене Профспілкою промислових металів (IG Metall), показує, що цьогоріч кожен четвертий завод матиме подальші звільнення, і кожен третій очікує, що замовлення знизяться в найближчі два роки. Крім того, до 43% вітрових компаній розглядають можливість переселення виробництва за кордон.

Через відсутність замовлень все більше підприємств втрачають фінансову ліквідність і подають на банкрутство. Один з нинішніх гігантів міжнародного ринку - Senvion - приєднався до представників галузі, таких як Prokon, Windwärts та Windreich у вересні. Зайнято близько 4 тисяч співробітників, компанія з Гамбурга, обіг якої склав 1,5 мільярда євро, все ще був одним з десяти найбільших гравців серед світових виробників вітрогенераторів у 2018 році.

Представники галузі попереджають, що німецькі компанії, які роками належали до світових лідерів, все більше не можуть протистояти конкуренції з іноземними компаніями. Середні компанії, які не в змозі конкурувати зі світовими магнатами з Китаю чи США за кордоном, опиняються в особливо складній ситуації, а через крах внутрішнього ринку вони припинили отримання замовлень у Німеччині. Федеральна асоціація вітроенергетики попереджає, що Німеччина як "центр промисловості та інновацій" загрожує втратити свої позиції у світовій гонці.

Політичні наслідки - у пошуках виходу з кризи

У відповідь на кризу міністр економіки та енергетики Пітер Алтмайер (ХДС) 5 вересня скликав саміт, в якому взяв участь м.ін. представники вітроенергетики та організацій, що критикують розширення мережі вітряних млинів, міністри енергетики шести федеральних штатів, а також члени фракцій ХДС / ХСС та СПД у Бундестазі. Це була перша в історії така зустріч. Саміт не прийняв жодних конкретних рішень, але він слугував для визначення плану дій. Міністр Альтмайер говорив на прес-конференції про необхідність розробки "національного компромісу" щодо розширення німецьких вітроелектростанцій. На основі зауважень та пропозицій на саміті до кінця вересня Міністерство економіки та енергетики має запропонувати робочий план рішень для галузі. Конкретні рішення, включаючи зміни до законів, мають бути прийняті цієї осені.

Криза вітроенергетики почалася в особливо несприятливий для правлячого уряду період значного зростання інтересу населення до зміни клімату. Низка цьогорічних опитувань показали, що проблеми клімату німці сприймають як найважливішу проблему, з якою мають зіткнутися політики. Зростаючий інтерес виборців до теми клімату підтверджується зростанням підтримки партії Зелених, яка посіла друге місце на травневих європейських виборах з 20,5% голосів. Популярність Зелених стала викликом для обох коаліційних сил, які втратили до них значну частину свого електорату. Заснування навесні цього року можна розглядати як спробу повернути ініціативу урядом. так звані. кліматичний кабінет, основною метою якого є підготовка акта щодо захисту клімату. Потрібно включити пакет заходів для забезпечення досягнення Німеччиною кліматичної мети до 2030 року. Динамічний розвиток відновлюваної енергетики має важливе значення для планів уряду, які мають передбачувані ефекти.

Християнські демократи знаходяться в особливо важкій політичній ситуації. З одного боку, ХДС / ХСС хоче повернути втрачених виборцям Зелених, виявляючи активність у боротьбі зі зміною клімату. З іншого боку, християнські демократи намагатимуться знайти рішення, як посилити прийняття жителів до нових вітрогенераторів, щоб не відмовлятися від правої Альтернативи для Німеччини. AfD як єдина партія Бундестагу ставить під сумнів вплив людини на зміну клімату, підриває припущення Енергієвенде та намагається політично використати опозицію деяких громадян проти будівництва вітряків, вимагаючи, серед іншого, зупиняючи їх будівництво в районі житлових масивів. У той же час, саме християнські демократи як політична сила з самого початку мали вирішальний вплив на форму Енергієвенде, критикуючи недоліки дизайну енергетичної трансформації Німеччини.

Відсутність швидких та ефективних рішень вітрової кризи поставить під сумнів не лише енергетичні та кліматичні цілі Energiewende, але й надійність та ефективність коаліції ХДС / ХСС-СПД. Поразка в цій галузі може стати серйозним політичним тягарем для уряду Ангели Меркель як під час головування Німеччини в Європейському Союзі у другій половині 2020 року, так і перед виборами в Бундестаг, які мають відбутися восени 2021 року.

 

Додаток

Графік 1. Виробництво електроенергії у 2018 році [%]

 

Produkcja energii elektrycznej w roku 2018 [%]

 

Графік 2. Встановлена потужність прибережних вітроелектростанцій [МВт]

 

Przyrost mocy zainstalowanej farm wiatrowych na lądzie [MW]

 

Карта Німеччини з кількістю вітряків в окремих землях та запланованих енергетичних магістралях. Станом на 30 червня 2019 року

Мапа