Усунення Shell від російського проекту LNG у Балтійському морі

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Усунення Shell від російського проекту LNG у Балтійському морі

ср, 04/17/2019 - 09:56
Posted in:
0 comments

ДЖЕРЕЛО: OSW

11 квітня британсько-голландський Shell оголосив про вихід з Балтійського проекту LNG. Він передбачав будівництво заводу зрідження газу потужністю 10 млн. тонн на рік (13,8 млрд. М3) у Ленінградській області спільно з групою "Газпром". Це сталося після того, як 29 березня російська компанія оголосила рішення про будівництво нового газопереробного комплексу в Ленінградській області (біля порту Усть-Луга). Його виробнича потужність має становити 45 млрд. М3 щорічно. Нова інфраструктура повинна забезпечити виробництво 13 мільйонів тонн LNG на рік (18 мільярдів м3), 4 мільйонів тонн етану та понад 2,2 мільйона тонн скраплених вуглеводневих газів. Решта 20 млрд. М3 газу планується експортувати по газопроводу Північний потік 2. Будується західно-сибірські родовища (область Надим Пур-Таз). Перша виробнича лінія заводу повинна бути введена в експлуатацію в 2023 році, а друга до кінця 2024 року. Вартість інвестицій Газпром оцінюється на рівні 700 млрд. рублів (10,8 млрд. Дол. США).

Коментарi:

  • Дія Shell є наслідком рішення «Газпрому» побудувати газопереробний завод, який, в свою чергу, був наслідком невдоволення російської групи відсутністю прогресу у двосторонньому співробітництві щодо балтійського проекту LNG. Це не вийшло за рамки необов'язкових угод (меморандум про стратегічне співробітництво у 2015 році, меморандуми у 2016 та 2017 роках), які, швидше за все, були наслідком переважно занепокоєння Шелла щодо можливого продовження американських санкцій проти Росії. Так, "Газпром", повідомивши, що новий проект буде реалізований з російською компанією "РусГазДобич", пов'язаною з санкціонованим олігархом Аркадієм Ротенбергом - другом Володимира Путіна, надав Шеллу офіційну привід відмовитися від проекту.

 

  • Рішення Газпрому побудувати новий газопереробний завод є наразі попереднім, що не зачіпає остаточної форми чи графіку проекту. Російська група припускає, що найближчим часом будуть проводитися лише підготовчі заходи - проектна документація, підготовка схеми фінансування та зазначення потенційних субпідрядників проекту. Крім того, у минулому "Газпром" неодноразово - до прийняття остаточного інвестиційного рішення - змінював параметри та графік діяльності оголошених проектів (наприклад, газопровід "ТуркСтрім").

 

  • Впровадження проекту може принести Газпрому помірну користь та посилити його позиції на зовнішніх ринках, зокрема в Європі. Переробна потужність російської компанії значно зросла б. Крім того, ринок переробки газу постійно зростає: у світовому масштабі на 4-5% на рік, у Європі на 2-3% на рік. Російська група також збільшила б свою здатність гнучко реагувати на зміни тенденцій на європейському ринку газу; у разі зниження цін або зменшення попиту на російський газ, це може компенсувати збитки шляхом збільшення експорту продуктів переробки газу. Однак у середньостроковій перспективі "Газпром", на відміну від приватної російської компанії "Новатек", не стане впливовим гравцем на ринку LNG. Інші великі проекти LNG, оголошені "Газпромом", ще не вийшли за межі проектування (третя виробнича лінія терміналу LNG "Сахалін-2", Владивостокський LNG).