Напруженість зростає

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Напруженість зростає

пн, 10/18/2021 - 21:34
Posted in:
0 comments

Джерело: faz.net
Брюссель не витримує напруги дебатів останніх тижнів щодо цін на енергоносії. Найближчому саміту ЄС загрожує конфлікт щодо ринку електроенергії, майбутнього атомної енергетики та подальшої ролі Росії в енергетичній сфері. 

Важко передбачити, як розвиватимуться дебати щодо високих цін на енергоносії на зустрічі глав урядів та держав ЄС наприкінці цього тижня. Поки що в проекті висновків сказано лише: «Європейська Рада розглянула нещодавнє зростання цін на енергоносії». У квадратних дужках написано: «очікується продовження».
Дискусія може піти далеко. Принаймні, на це вказує телевізійний звіт посольства Німеччини, в якому воно інформує федеральний уряд про обговорення країнами ЄС інструментарію проти енергетичної кризи, щойно представленого Європейською Комісією. Редакція F.A.Z. отримує папір з позначкою «лише для службового користування» у розпорядження.

Як свідчить звіт, «Інструментарій» отримав широку підтримку. «Був загальний консенсус щодо заходів допомоги вразливим домогосподарствам і постраждалим компаніям, а також щодо підвищення енергоефективності та подальшого розширення відновлюваних джерел енергії та сховищ електроенергії», – йдеться у повідомленні.

Однак, крім єдності думок щодо короткострокової допомоги та загальної прихильності Зеленій угоді, присутнє велике невдоволення. Іспанія, яка особливо постраждала, «розлючена» тим, що Комісія «злила» всі більш далекосяжні пропозиції, як це називають у дипломатичних колах. Також обурені Франція, Греція, Румунія, Чехія та Угорщина. Комісія пообіцяла «вивчити» пропозиції різних держав. Однак, ймовірно, не зовсім помиляються відповідні столиці, сприймаючи це як фактичну відмову. 

Головне питання – вимога Франції та Іспанії відокремити ціни на електроенергію від цін на газ. Вартість електроенергії в ЄС поки що залежала від того, скільки коштує найдорожче джерело енергії для її виробництва. Наразі «лише 6 відсотків споживання газу ЄС спрямовується на виробництво електроенергії, і все ж висока ціна на газ диктує ціни на неї», — критикує Угорщина відповідно до звіту. Франція та Греція ствердили, що ціна повинна краще відображати середні національні ціни виробництва. З такою політикою Іспанія могла б очікувати нижчих цін завдяки її відновлюваним джерелам енергії; Франція виграє також, оскільки отримує 70 відсотків електроенергії з дешевшої ядерної енергетики.

Однак орієнтація на середні ціни виробництва докорінно змінить «дизайн» ринку електроенергії ЄС, запроваджений у 2015 році.

Так звана система граничних цін означає, що ціна є низькою, поки попит може бути задоволений за рахунок дешевих вітрових, водних, сонячних або атомних електростанцій. Не так давно це фактично призводило до негативних цін знову і знову, оскільки на ринку було забагато електроенергії. У той же час, однак, така система дозволяє різко зрости ціні, коли виникає дефіцит електроенергії - таким чином, необхідне тоді використання вугільних і газових електростанцій окупається. Ця висока ціна, у свою чергу, спонукає постачальників вітрової або сонячної енергії продовжувати інвестувати в розширення своїх електростанцій.

Комісія, відповідно, критично ставиться до того, що зараз такі країни, як Іспанія, хочуть отримати додаткові прибутки від вітрових та сонячних електростанцій.
Суперечка точиться навколо ядерної енергетики та ролі Росії
Твердження Угорщини під час дебатів між державами про те, що ринок зазнає невдачі, оскільки газ диктує ціну на електроенергію, Комісія, вочевидь, не поділяє. Зрозуміло, що правила енергетичного ринку не винні. Без конкурентних ринків енергії ціни були б ще вищими, наголошує вона. За даними телеканалу, країни Північної Європи, Нідерланди, країни Балтії та Австрія бачать це подібним чином.
(«Провал ринку та гостру загрозу ситуації з постачанням неможливо було розпізнати. Тому втручання у ринок не здавалося доцільним»)
Вони також поділяють висновок аналізу Комісії про те, що поточне підвищення цін в основному пов’язане з «дуже успішним відновленням світової економіки» (Німеччина). Данія наголошує, що ЄС не повинен вирішувати тимчасову проблему за допомогою довгострокових структурних заходів. Нідерланди виступали за найефективніші ринкові моделі саме через низький вплив європейців на світові ціни на енергоносії: «Якщо ти невеликий, ти повинен бути розумним» («If you are not big, you have to be smart»).
З іншого боку, Іспанія, Франція та інші прихильники нового дизайну ринку зустрічаються з розумінням в оточенні президента Ради Шарля Мішеля. Аргумент про те, що існуючий дизайн ринку є пережитком часів, коли викопне паливо ще відігравало більш важливу роль, не є помилковим, кажуть вони. Виникає загроза суперечки про роль Росії та ядерної енергетики на саміті. Франція та інші держави попросили Комісію ЄС остаточно класифікувати ядерну енергетику як «зелену технологію» з огляду на високі ціни, щоб сприяти її розширенню. Німеччина за підтримки Австрії підкреслила, що атомна енергетика не є рішенням, навіть за сьогоднішньої ситуації.

Також тривають дебати про витрати через кліматичні зміни та про розширення на споруди і транспорт торгівлі викидами. До цієї теми звернулися перш за все країни східної Європи, а також Франція, Іспанія та Італія - йдеться у звіті. Польща попередила, що деякі пропозиції Комісії в кліматичних пакетах «Fit for 55» «ймовірно призведуть до збільшення енергетичної бідності».
Єдине, що точно зрозуміло - план Європейської комісії заспокоїти держави-члени, представивши набір інструментів, провалився. Дебати щодо правильної відповіді ЄС на кризу цін на енергоносії триватимуть, ймовірно, і після саміту ЄС. Словенське головування в Раді ЄС вже запросило на спеціальну зустріч міністрів енергетики 26 жовтня, в якості запобіжного заходу.


 

Tags