Криза опалення в енергетичному раю

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Криза опалення в енергетичному раю

Sun, 05/21/2023 - 16:35
Posted in:
0 comments

Джерело: F.A.Z.

Норвежці в певних аспектах енергетичного розвитку випередили німців на десятиліття. Масляні обігрівачі заборонені. Теплові насоси давно стали стандартом. Але зростання цін на електроенергію робить опалення предметом дискусій. 

Навіть у Норвегії опалення стало політичним питанням після нападу Росії на Україну, який викликав енергетичну кризу в Європі. На перший погляд північне королівство ще більше схоже на енергетичну оазу, ніж зазвичай. Завдяки власним нафтовим і газовим свердловинам Норвегія як експортер виграє не тільки від зростання цін на світовому ринку.

Багато гідроелектростанцій у країні виробляють також і екологічно чисту електроенергію в надлишку. Власники будинків почали численно встановлювати теплові насоси десятиліття тому і використовувати саме цю екологічно чисту електроенергію для опалення своїх помешкань. Що могло піти не так?

Ситуація в Норвегії принципово відрізняється від ситуації в Німеччині. Скандинави в чомусь випереджають німців на десятиліття.

Ця нафтогазовидобувна країна вже відмовилася від нафти та газу як джерел тепла. Газові обігрівачі там ніколи не були поширені, оскільки умови для будівництва необхідної інфраструктури погані в такій суворій природі та малонаселеній країні, як Норвегія.

Певною популярністю, навпаки, користувалися котли на паливі. Однак, коли ціни на нафту зросли в 1970-х роках, вони почали втрачати свою привабливість. Уже тоді в Норвегії почався тріумф електричного опалення – не з екологічних, а з приватних економічних причин. Потім у 1991 році було введено податок на CO₂. Електроенергія вже була дешевшою за нафту в Норвегії; Той факт, що її отримували майже повністю без викидів CO₂ завдяки гідроелектростанціям, посилив цю тенденцію.

Норвежці комбінують види опалення

Тому для уряду в Осло було порівняно нескладно заборонити звичайні системи опалення в 2013 році, щоб захистити клімат за різних обставин – за деякими винятками та семирічним перехідним періодом, наприклад, під час якого держава сприяла встановленню теплових насосів. Наприкінці цього періоду, за даними державної компанії, близько 20 000 масляних обігрівачів все ще працювали, і з тих пір вони можуть працювати тільки на біопаливі.

Є ще один аспект, який чітко відрізняє норвезьку дискусію про опалення від німецької. У Норвегії набагато більше домовласників, ніж у Німеччині, покладаються на комбінацію двох або трьох різних систем опалення. Також широко поширено, що постачання гарячої води відокремлене від опалення приміщення. Типовий приклад: електричний котел нагріває воду, обігрівач (тепловий насос) нагріває повітря в кімнаті – а в холодні дні, коли цього не достатньо для бажаної кімнатної температури, ще й запалюють камін.

На цьому тлі, на відміну від Німеччини, ні бажання більше захистити клімат у котельні, ні геостратегічні міркування щодо зменшення будь-якої залежності від небажаних джерел енергії не містять великого потенціалу для утворення конфлікту. А от ціна на електроенергію – так.

Десять років тому приватні домогосподарства в Норвегії платили в середньому 5 центів за кіловат-годину. Відтоді ціна зросла більш ніж у п’ять разів, викликавши мітинги протесту та обурення у так званих соціальних мережах. Підкидає жару у вогонь те, що підводні кабелі до Німеччини та Великої Британії, побудовані в останні роки, за допомогою яких норвезькі виробники електроенергії створили прибутковий експортний бізнес, також сприяли цьому зростанню цін. Норвежці вже не тільки мають свою гідроелектроенергію, а й постачають її в інші країни. Спільний ринок електроенергії забезпечує підвищення цін.

Експорт електроенергії зробив енергію дорожчою

Згадані середні значення навіть не розкривають усього масштабу ескалації цін. По-перше, більшість домогосподарств узгодили зі своїми постачальниками змінні ціни, які базуються на спотовому ринку біржі електроенергії. А по-друге, Норвегія поділена на п'ять регіонів з постачання електроенергії. Електроенергія найдорожча на густонаселеному південному сході навколо столиці Осло. Пікова ціна на електроенергію там минулого року була більш ніж у дванадцять разів вищою, ніж у 2012 році.

Ось як Норвегія отримала свою опалювальну кризу. Уряд Норвегії відповів обмеженням ціни на електроенергію, що фінансується державою. До кінця цього року приватні домогосподарства отримають еквівалент до 7 мільярдів євро на «енергетичну підтримку». Це має покрити до 90 відсотків їхніх додаткових витрат. Існують також субсидії для домогосподарств, які переходять на водяну систему опалення, поширену в Німеччині, тобто поєднують гарячу воду та опалення та встановлюють сучасний, більш ефективний тепловий насос.

«Великий ажіотаж уже позаду», — каже Рольф Івер Хагемоен, керуючий директор Норвезької асоціації теплових насосів. Для німецьких вух це звучить як звіт із далекого майбутнього. І інформація про те, що інсталяторів не бракує, звучить справді утопічно.

Статистика асоціації робить і те, і інше зрозумілим. Близько половини всіх будинків у Норвегії вже мають тепловий насос через описану вище історію. Однак у більшості випадків це прості повітряні теплові насоси, які в Норвегії коштують еквівалентно від 1500 до 2500 євро і можуть бути встановлені без особливих зусиль.

Одне лише це зекономить багато електроенергії порівняно зі звичайними старими «електричними духовками». «Такі виробники, як Panasonic, Mitsubishi та Samsung, пропонують спеціальні моделі для північних країн», — пояснює керівник асоціації Хагемоен. Вони також працюють при зовнішніх температурах 15 градусів нижче нуля і цілком можуть бути основним джерелом тепла в добре ізольованих квартирах. «Але тоді вам потрібен резервний варіант, щоб бути в безпеці, будь то піч на дровах або додатковий другий тепловий насос».

За словами спеціаліста з теплопостачання з півночі, інакше йде справа з геотермальними тепловими насосами, установку яких субсидує держава в еквіваленті майже 900 євро, але які також коштують до 25 000 євро для односімейного будинку . Хагемоен вважає, що побоювання, що такі системи можуть бути перевантажені в суворі зими, необґрунтовані. «З нашого досвіду вони чудово працюють навіть при мінус 30 градусах, навіть у старих багатоквартирних будинках».

Слід визнати, що цей висновок лише в обмеженій мірі можна застосувати до Німеччини. Це пов’язано з різними будівельними нормами. У Норвегії, на відміну від Німеччини, майже немає обмежень на геотермальне буріння.