Хармут Якоб: "Перспективи — у довгострокових контрактах"

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Хармут Якоб: "Перспективи — у довгострокових контрактах"

вт, 12/21/2021 - 12:14
Posted in:
0 comments

НАЕК "Енергоатом" за III кв. 2021 р. змогла кардинально покращити свої фінансові показники у порівнянні із аналогічним періодом 2020 р.

ДЖЕРЕЛО: Енерго Бізнес

Компанія збільшила продажі на майданчику "Української енергетичної біржі" та робить акцент на присутності на ринку двосторонніх договорів. Крім того, влітку цього року національна атомна генеруюча компанія вперше вийшла на ринок допоміжних послуг і вже заробляє на цьому сегменті.

Про фінансові досягнення "Енергоатома", цінову ситуацію на ринку електроенергії, подальші плани з продажів електроенергії від атомної генерації, проблеми механізму спецобов’язків, перспективи експорту в ЄС читайте в інтерв’ю віце-президента компанії Хартмута ЯКОБА.

— За 9 міс. 2021 р. компанія отримала 2.353 млрд грн чистого прибутку, тоді як січень-вересень 2020 р. "Енергоатом" завершив зі збитком на рівні 5.316 млрд грн. Завдяки яким заходам вдалося кардинально змінити фінансову ситуацію?

— Збільшення обсягів виробництва електроенергії та висока ефективність її реалізації стали запорукою значного покращення фінансових результатів роботи компанії цього року.

Як Ви вже зауважили, за підсумками 9 міс. 2021 р. чистий прибуток "Енергоатома" склав понад 2.3 млрд грн порівняно зі збитком 5.3 млрд грн за цей період минулого року. Дохід збільшився на 2.5 млрд грн або на 7%. Податкові платежі збільшилися на 2.6 млрд грн або на 25%.

Компанія виконує всі свої зобов'язання перед кредиторами. Кредиторська заборгованість перед постачальниками з початку року знизилася на 450 млн грн. Заборгованість за кредитним портфелем зменшилася на 5.9 млрд грн.

Зазначу, що таку позитивну фінансову динаміку було досягнуто в умовах великого соціального навантаження на компанію, адже вже майже два з половиною роки "Енергоатом" виконує спеціальні обов'язки, щоб населення було забезпечене дешевою електроенергією.

— Як компанії вдалося збільшити доходи від продажу електроенергії в цьому році?

— З початку року ми значно удосконалили торговельну стратегію. Це позитивно вплинуло на продажі на всіх сегментах ринку. Збільшилися продажі за двосторонніми договорами, було покращено ефективність реалізації електроенергії на ринку "на добу наперед" (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР). Кардинально знижено обсяги небалансів. В результаті, збільшилися обсяги грошових надходжень та покращилася прогнозованість доходів.

Я переконаний, що перспективи компанії — у довгострокових контрактах. Це світовий досвід і ми поступово рухаємось у цьому напрямку. Довгострокові контракти забезпечать стабільний та прогнозований грошовий потік, дозволять більш ефективно планувати нашу фінансову та виробничу діяльність.

Ринок двосторонніх договорів понад два роки залишається єдиним стабільним сегментом торгівлі електроенергією в Україні. Саме цей сегмент має стати ціновим індикативом замість волатильного РДН.

— Який вклад загального росту цін на енергоресурси та електроенергію у фінансовий стан компанії, адже за даними "Оператора ринку", ціна базового навантаження на РДН в ОЕС України з 1 жовтня по 21 листопада зросла з 1911 до 2814 грн/МВтг, а індекс base load, за даними УЕБ, у серпні становив 1309.4 грн/МВтг, а на грудень він становить 2969 грн/МВтг? Який ваш прогноз щодо цін на електроенергію (базове навантаження) до кінця поточного опалювального сезону?

— Ціни на ринку у першому та другому півріччі дуже відрізняються. Можна згадати травень та червень, коли ціни на РДН в окремі періоди доби опускалися до такого низького рівня, який не покривав навіть нашої собівартості виробництва. І цей період був дуже складним, якщо говорити про фінансове збалансування діяльності компанії.

Але ми впоралися з цією важкою фінансовою ситуацією, у тому числі виконали на 100% зобов'язання за ПСО (покладання спеціальних обов’язків на ринку електроенергії для забезпечення сталості цін для населення. — Ред.), багато в чому завдяки укладеним у грудні 2020 р. двостороннім контрактам на перше півріччя 2021 р. Думаю, до кінця осінньо-зимового періоду особливих цінових коливань на ринку не станеться.

Хартмут Якоб, віце-президент Енергоатому

— Яку частку виробленої електроенергії компанія реалізує на різних сегментах ринку?

— З початку року в межах ПСО реалізовано близько 45% електроенергії, за двосторонніми договорами — 42%, на РДН/ВДР — 10%, на балансуючому ринку та для врегулювання небалансів — 3%.

В даному випадку треба враховувати, що з жовтня 2021 р. кардинально змінилися умови за ПСО: компанія вже не відпускає електроенергію "Гарантованому покупцю", а оплачує його послугу коштами. Натомість, за новою моделлю покладення спецобов'язків обсяги електроенергії реалізуються на аукціонах постачальникам універсальних послуг (ПУП) та операторам системи розподілу (ОСР).

— Що Ви скажете про продажі електроенергії на "Українській енергетичній біржі"? Чи збільшилася кількість покупців на аукціонах? Як компанія продає електроенергію Олександрівської ГЕС та Ташлицької ГАЕС?

— Відповідно до Закону "Про ринок електроенергії", як державне підприємство ми продаємо електроенергію виключно на електронних аукціонах на визначеному постановою Кабміну біржовому майданчику (УЕБ. — Ред.).

Порівняно з минулим роком наші продажі на "УЕБ" збільшилися у декілька разів. Наприклад, у листопаді 2021 р. на біржі було реалізовано 3.7 млн МВтг, що майже у 2.5 рази більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Кількість покупців на аукціонах також збільшилась. Це позитивно позначилося на конкуренції, адже чим більша конкуренція між покупцями, тим більш високу ціну отримує виробник за свою продукцію.

Електроенергію виробництва Олександрівської ГЕС та Ташлицької ГАЕС ми намагаємося максимально продати на РДН та ВДР. На балансуючий ринок виходимо з обсягами, які не вдалося реалізувати на РДН/ВДР.

Оплату з балансуючого ринку зараз отримуємо з відстрочкою до 10 місяців, що робить цей сегмент, м'яко кажучи, малоцікавим для всіх учасників ринку.

— На сьогодні компанія продає за двосторонніми контрактами обсяги з поставкою до кінця цього року. Чи планує компанія запропонувати довгострокові контракти з поставкою, наприклад, у I кв. 2022 р.?

— Звісно. Ми виходитимемо із пропозиціями продажу електроенергії на I кв. 2022 р. на біржу. Це будуть місяці з високим попитом, тому розраховуємо отримати максимальну ціну за свою продукцію.

Наша стратегія також передбачає довгострокові контракти — на 6, 9, можливо, 12 міс. Але це не означає, що ми торгуватимемо лише за довгостроковими контрактами. Період відпуску електроенергії може становити місяць і навіть менше — залежить від ситуації на ринку та наявності вільних обсягів для продажу.

— Чи вдалося компанії зменшити частку електроенергії, яка продається на балансуючому ринку з березня цього року? Які ціни складаються на цьому сегменті ринку останнім часом?

— З березня 2021 р. продовжилася позитивна для нас тенденція до зниження рівня небалансів, що продаються за низькими цінами та оплачуються з дуже великою затримкою. Якщо у квітні 2021 р. обсяг небалансів становив 5.7% (в загальній структурі відпуску електроенергії. — Ред.), то у жовтні — 1.8%, листопаді — 2.1%. Порівняно з аналогічним періодом 2020 р. небаланси суттєво знизилися. Наприклад, у квітні минулого року вони становили 27%, у жовтні — 16%, у листопаді — 9%.

Ціна небалансів "Енергоатома" у листопаді 2021 р. склалася на рівні близько 500 грн/МВтг.

З 1 березня 2021 р. Регулятор скасував норму Правил ринку, яка зобов'язувала його учасників у заявках на балансуючу енергію вказувати ціну не менше ніж 55% від ціни на РДН. Це спричинило негативні фінансові наслідки для "Енергоатома" та "Гарантованого покупця", і, відповідно, збільшило навантаження на тариф "Укренерго".

— Які фінансові результати роботи компанії на ринку допоміжних послуг? Чи є прибутковою діяльність на цьому сегменті?

— "Енергоатом" вийшов на ринок допоміжних послуг влітку 2021 р. Системний оператор сертифікував Запорізьку АЕС на надання допоміжних послуг із резерву підтримки частоти (РПЧ) в обсязі +/- 40 МВт.

Компанія почала брати участь в аукціонах на РПЧ з 10 серпня 2021 р. За серпень-вересень 2021 р. ми отримали оплату від цієї діяльності у розмірі 3.4 млн грн (без ПДВ), зменшивши обсяг небалансів на 3 155 МВтг.

— З 1 жовтня запрацювала нова модель ПСО. Можете розповісти більш детально про зобов'язання "Енергоатома" за новим механізмом? Які виклики для фінансового стану компанії виникають у цій моделі покладення спеціальних обов'язків?

— Завдяки фінансовому ПСО ми маємо право продавати весь обсяг електроенергії на ринкових умовах. За рахунок отриманого доходу державні виробники — "Енергоатом" та "Укргідроенерго" — компенсують різницю між фіксованими тарифами для населення та ринковою ціною електроенергії.

До цього діяла товарна модель, за якою ми постачали "Гарпоку" 50-55% своєї електроенергії для населення за найнижчими цінами в світі.

На сьогодні "Енергоатом" у межах ПСО зобов'язаний:

  1. оплачувати "Гарантованому покупцю" вартість послуги із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів;
  2. продавати постачальникам універсальних послуг електроенергію для побутових споживачів;
  3. продавати операторам системи розподілу електроенергію для компенсації їх технологічних витрат.

Вартість послуги, яку ми оплачуємо "Гарпоку", залежить від ціни на універсальні послуги для непобутових споживачів. ПУП купують електроенергію у "Енергоатома" за ціною РДН BASE в ОЕС України за період М-3 (М — розрахунковий місяць), ОСР — по 1700 грн/МВтг (зазначена ціна у 2022 р. буде проіндексована на індекс цін виробників промислової продукції).

За жовтень "Енергоатом" сплатив "Гарпоку" вартість послуги у сумі 6.1 млрд грн, прогнозна вартість у листопаді становитиме до 9.1 млрд грн, за грудень очікується понад 13 млрд грн. Це коротко про нинішні умови роботи компанії у межах ПСО.

Тепер про виклики. Будь-які зміни у складових ціни на універсальні послуги, у тому числі зміна тарифів на передачу, розподіл, універсальну послугу, безпосередньо впливають на розмір вартості послуги "Гарпока".

За розрахунками компанії, лише за перші чотири місяці 2022 р. додаткове фінансове навантаження на "Енергоатом" через підвищення згаданих тарифів становитиме 6 млрд грн. У той же час механізм ПСО не передбачає джерел покриття такої "доплати". "Енергоатом" виступив категорично проти підвищення цих тарифів, публічно заявивши про ризики, які ставлять під загрозу діючу модель ПСО, що може призвести до значного подорожчання електроенергії для населення.

Інтерв'ю з Хартмутом Якубом

— Яку суму коштів на сьогодні заборгував компанії "Гарантований покупець"? Чи пропонує державне підприємство джерела погашення заборгованості перед "Енергоатомом"?

— Станом на 1 грудня 2021 р. борг ДП "Гарантований покупець" перед "Енергоатомом" становить 6.4 млрд грн, включаючи пеню та штрафи. У листопаді 2021 р. суд ухвалив стягнути з ДП "Гарантований покупець" 4 млрд грн за поставлену "Енергоатомом" у березні-травні 2020 р. електроенергію. Крім того, тривають ще два судові процеси із заборгованості за 2020 р. З питання погашення боргів "Гарпока" за 2021 р. ми також подали до суду.

— Чи планує "Енергоатом" у майбутньому вийти на зовнішні ринки з експортом електроенергії?

— Безумовно, експорт електроенергії є перспективним напрямом діяльності "Енергоатома". Розширення ринків збуту сприятиме збільшенню обсягів реалізації продукції, підвищенню ефективності продажів та покращенню фінансового стану компанії.

За чинним законодавством, "Енергоатом" не може експортувати електроенергію без посередників. Відповідно до статті 66 Закону України "Про ринок електричної енергії", державні підприємства здійснюють продаж електроенергії на електронних аукціонах. Нерезиденти не можуть брати участь в аукціонах, оскільки не є учасниками ринку електроенергії України.

Необхідно вносити зміни до закону про ринок, які дозволять держпідприємствам укладати експортні контракти з іноземними контрагентами без проведення аукціону.

— Які перспективи продажу електроенергії АЕС на експорт після інтеграції енергосистеми України з ENTSO-E?

— Інтеграція ОЕС України з ENTSO-E створить реальні можливості для роботи "Енергоатома" на енергетичному ринку Європи. Аналіз цінової ситуації у сусідніх країнах (Польща, Угорщина, Словаччина, Румунія) свідчить про значний конкурентний експортний потенціал компанії. На сьогодні ціни в ОЕС України та Бурштинському острові на 50-70% нижчі, ніж у сусідніх країнах ЄС.