Енергетична кампанія: Німеччину змусять заощаджувати?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Енергетична кампанія: Німеччину змусять заощаджувати?

нд, 05/29/2022 - 19:31
Posted in:
0 comments

Джерело: F.A.Z.

Уряд Німеччини планує масштабну промо-акцію за енергозбереження. Критикам цього замало: вони вимагають грошових премій для громадян, які економлять.


На думку деяких експертів, канцлер мав би самостійно подати приклад. «Реклама, в якій Олаф Шольц встановлює енергозберігаючий цифровий термостат для опалення у себе вдома, точно торкнеться цільової аудиторії», — говорить Андреас Кульман, голова Німецького енергетичного агентства (Dena), яке консультує уряд з питань енергетичної політики. Чи побачать громадяни канцлера в ролі піонера економії енергії — питання часу: федеральний уряд переходить в наступ з огляду на надзвичайно небезпечну залежність від російського газу.

10 червня має стартувати масштабна рекламна кампанія, яка покликана мотивувати людей помітно зменшити споживання енергії. Кампанією керують посадовці федерального міністра економіки Роберта Габека. Реалізація була доручена гамбурзькому рекламному агентству Zum Goldenen Hirschen.

Громадян слід закликати «зробити свій внесок у кліматичний нейтралітет та енергетичний суверенітет» - описав мету промо-акції держсекретар парламенту Хабека Майкл Кельнер. Багатоетапна кампанія розрахована на період до 2025 року. За даними міністерства, кожна заощаджена кіловат-година газу та електроенергії має значення. Саме тому громадянам і компаніям слід «донести дуже конкретно» потенціал заощаджень. «Хто захищає клімат, захищає свободу» – одне із центральних гасел рекламної кампанії.

«Дуже довго зволікали з економією енергії»

Експерти вважають активне просування берлінським урядом енергозбереження запізнілим. Протягом останніх місяців кризовий менеджер партії Зелених Роберт Габек об’їхав весь світ, щоб організувати заміну поставок російського газу, яким загрожують збої. В Катарі та США він намагався отримати контингенти LPG. До кінця року у Вільгельмсхафені має запрацювати перша мобільна станція розвантаження рідкого газу, що доставляється морем. Цього тижня під час своєї поїздки до Африки канцлер Шольц пропагував спільні проекти видобутку газу в Сенегалі.

Але вирішувати енергетичну проблему з боку поставок, тобто знайти нових постачальників нафти і газу, недостатньо, вважають експерти. Більш практичне подолання кризи також терміново необхідне з боку попиту. Німеччина все ще може досягти значної економії в короткостроковій перспективі, попереджає керівник Dena Кульман. «Але ми не можемо більше втрачати час і повинні використати літні місяці, щоб підготуватися до осені», – каже лобіст.

Бохумський експерт з економіки енергетики Андреас Льошель має наступну думку. «Поки що увага уряду зосереджувалась на заміні російського газу та нафти альтернативними постачаннями, і це дуже добре», – каже він. «Але з точки зору попиту: поки що немає ніякого прогресу у скороченні споживання в короткостроковій перспективі». Навпаки: поспішні рішення уряду в рамках кризової ситуації, як-от тимчасове зниження податків на пальне з червня або енергетичні субсидії для компаній, навіть збільшили споживання. «Це рух у протилежному напрямі», — каже Льошель. «Політикам досі не вдалося донести до людей гостроту ситуації».

Це добре знайома закономірність, відома з жорсткої боротьби з епідемією коронавірусу протягом останніх двох років: коли навесні кількість захворюваних падала через сезонні чинники, ентузіазм політиків досягти ефективних заходів до осіннього сплеску пандемії також зменшувався. Те ж саме і з енергетичною кризою: влітку, коли немає опалення, німецьке споживання природного газу становить лише третину від зимового, а росіяни все ще постачають газ до Німеччини. «Погода гарна, тепло, а питання енергозбереження відходить на другий план».

Але осінь обов’язково настане, і поставки російського газу до Німеччини могли б бути перервані набагато раніше. Навіть якби до осені можна було заповнити нині наполовину заповнені сховища природного газу: цих запасів не вистачить, щоб пережити зиму, попередив керівник RWE Маркус Креббер в інтерв’ю F.A.Z. тиждень тому.

Німеччина могла б краще впоратися з такою кризою нестачі природного газу, якби уряд швидко вжив ефективних заходів щодо скорочення споживання – до цього закликають такі експерти, як Льошель і Кульман.

Короткострокова економія – можлива

Але якої короткострокової економії насправді можна було б досягти? Адже на те, щоб зробити мільйони німецьких будинків більш енергоефективними, утеплити їх та встановити нові вікна, піде багато років. Тим не менш, почати заощаджувати можна і швидше. Дослідження берлінського аналітичного центру Agora Energiewende дають вказівки на масштаб. За його оцінками, до осені 2023 року лише в будівельному секторі можна буде досягти щорічної економії до 56 терават-годин природного газу. За підрахунками берлінських дослідників енергетики, це зекономить близько 20 відсотків енергії, яку довелося б компенсувати в разі повного припинення поставок російського газу.

Деякі з заходів заощадження, рекомендовані Agora Energiewende, можуть бути реалізовані протягом кількох місяців. Серед іншого, згадується зниження опалення на 1-1,5 градусів і зниження споживання гарячої води через зміну звичок та поведінки споживачів, а також встановлення енергозберігаючої арматури у ванних кімнатах. Допомогло б також придбання дров’яної печі для доповнення центрального опалення та оптимальне налаштування системи опалення фахівцем, так зване гідравлічне збалансування. «Але подібні зміни, які можливі в короткі терміни, також потребують певного часу. Якщо всі не почнуть це робити до жовтня, буде пізно», – попереджає економіст Андреас Льошель.

Не те, щоб німці взагалі не економили зараз через різке зростання цін на енергоносії. Але поки цей ефект досить незначний. Споживання електроенергії за перші чотири місяці року практично не змінилося порівняно з попереднім роком. Споживання газу впало майже на 10 відсотків, але в основному завдяки зниженню потреби в опаленні через м’яку зиму. З урахуванням цього ефекту, який цілком може не з’явитися наступної зими, споживання впало лише приблизно на чотири відсотки – розраховує BDEW.

Грошові бонуси як мотиваційна допомога для енергозберігаючих?

Одна з причин помірної економії: поки що високі ціни на енергоносії ще не досягли споживачів у повній силі. Роздрібні ціни на природний газ, можливо, подвоїлися з початку 2021 року, але це ніщо в порівнянні з оптовою тенденцією, де ціни зараз вищі в п’ять разів. Розбіжність ще більша, коли йдеться про струм. Він став приблизно на 15 відсотків дорожчим, якщо його підключити до розетки вдома, але оптова ціна зросла аж в чотири рази.

Чи вдасться запланованій рекламі перетворити Німеччину на країну енергозберігаючих?

Економіст з Ерлангену Вероніка Грімм, член Ради експертів з економіки, налаштована скептично. З кампанією все добре. «Але її буде недостатньо», – каже вона і закликає до подальших заходів. Її рекомендація: «Держава має фінансово стимулювати заощадження енергії».

Грімм пропонує урядові енергетичні премії. Домогосподарства, які мінімізують своє споживання енергії, винагороджуються щедрою одноразовою готівкою. «Сума, наприклад, тисяча євро, пов'язана з досягненням певних цілей у заощадженнях, могла б мотивувати багатьох громадян», — вважає Грімм. Але час тисне, таку бонусну систему запускати потрібно вже зараз. Восени буде запізно, — попереджає економіст.

Політики в Берліні поки що не визначилися. Як відомо редакції F.A.Z., Федеральне міністерство економіки не виключає можливості введення бонусу за енергозбереження. Однак уряд поки що не прийняв рішення з цього приводу. Розглядають також інший план: модель аукціону, який започаткує заходи щодо скорочення споживання у компаніях. Адже промисловість є найбільшим споживачем природного газу в Німеччині. Наприклад, компанії можуть змагатися на аукціоні за те, щоб досягти якомога кращого результату заощадження енергії, а переможці отримають премію.

Ця ідея утримала свої позиції завдяки Клаусу Мюллеру. Голова Федерального мережевого агентства зацікавлений у таких ринкових інструментах заощадження. У розмові з F.A.Z. керівник енергетичного ринку нещодавно зазначив, що аукціонна модель вже використовується в рамках поступового припинення виробництва електроенергії на вугіллі. «Ринок знає краще, ніж держава, де енергію можна економити найефективніше», – сказав Мюллер. Енергетика також відкрита для ідеї енергозберігаючого аукціону, і ведуться переговори: «Цю ідею можна швидко реалізувати», – каже Керстін Андреа, керуючий директор BDEW. Але й тут важливий час: «Ми маємо встигнути до осені».