“Енергоефективність” пропонує серйозні кліматичні переваги. Що мається на увазі?

Time to read
less than
1 minute
Read so far

“Енергоефективність” пропонує серйозні кліматичні переваги. Що мається на увазі?

вт, 12/05/2023 - 19:03
Posted in:
0 comments

Джерело: Reuters

Чи може світ швидко скоротити викиди, що сприяють потеплінню клімату, без потреби будувати так багато нових потужностей для відновлюваної енергетики? 

Саме цього, на думку деяких експертів, можна досягти підвищенням ефективності приладів та електричних мереж за допомогою усунення витоків і припинення так званих «vampire loads» від пристроїв, які живляться від настінних розеток у вимкненому стані. 

Зменшивши кількість електроенергії, необхідної для виконання цих процесів, світ міг би спалювати менше викопного палива та витрачати менше на розширення мережі сонячних чи вітрових потужностей. 

«Нам потрібно не просто змінити спосіб вироблення електроенергії, нам потрібно змінити способи її споживання», — прокоментувала Лариса Гросс з команди кліматичного центру E3G. 

Щонайменше 118 країн на кліматичному саміті COP28 у Дубаї підтримали зобов’язання підвищувати показники енергоефективності на 4% щороку до 2030 року - подвоєння в порівнянні з домовленістю про 2% підвищення рівня ефективності станом на 2022 рік. 

Як енергія може стати більш ефективною?

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) назвало енергоефективність «першим паливом» енергетичного переходу та одним із найшвидших способів скоротити викиди парникових газів. 

У найпростішій формі енергоефективністю позначається використання приладів, технологій або електроніки, які розроблені для споживання меншої кількості енергії, таких як теплові насоси або світлодіодне освітлення. 

У ширшому розумінні в концепт енергоефективності входить проектування будівель з кращою ізоляцією, щоб зменшити потребу в кондиціонуванні або опаленні, а також покращення електропроводки на заводах та у містах, із метою позбутися витоків електроенергії. 

Оскільки все більше галузей промисловості, включаючи транспорт, прагнуть перейти на живлення від електричної мережі напротивагу використанню викопного палива, вимоги до мережі різко зростуть. 

«Нам потрібно зробити енергоефективність такою ж привабливою, як вітрові турбіни», — каже Софі Іргенс, керівник відділу кліматичних рішень у датській транснаціональній компанії Danfoss, яка виробляє продукти для опалення та охолодження. 

Державне регулювання може також допомогти, наприклад, шляхом впровадження вимог до стандартів енергоефективності приладів, транспортних засобів та умов виробництва. 

Скільки енергії та грошей можливо заощадити?

Подвоєння середнього рівня ефективності може забезпечити половину необхідних скорочень викидів у 2030 році, згідно з “дорожньою картою енергетичного переходу”, опублікованою МЕА: Net Zero Roadmap. 

Для Європейського Союзу та Великої Британії це означатиме загальне скорочення викидів CO2 на 40 мільйонів метричних тонн щороку до 2030, що дорівнює щорічній економії приблизно 10,5 мільярдів євро (11,43 мільярда доларів США) - за оцінкою Danfoss, оприлюдненою в документі за листопад 2023. 

Промисловість у всьому світі могла б заощаджувати 437 мільярдів доларів на рік до 2030 року завдяки підвищенню енергоефективності, згідно з колективним звітом Руху за енергоефективність від жовтня 2023 року . 

Що пропонує найбільшу економію енергії?

Перехід на електричні транспортні засоби або теплові насоси може запропонувати значну економію енергії, якщо вони підключені до мереж, які все більше використовують відновлювані джерела енергії. 

Електромобілі також витрачають менше свого запасу енергії, ніж транспортні засоби з двигуном внутрішнього згоряння, що працюють на бензині. 

За оцінками Міністерства енергетики США, електромобілі наразі використовують 77% енергії своїх акумуляторів для живлення коліс. Бензинові транспортні засоби можуть використовувати лише близько 12-30% енергії з усього потенціалу газу в своїх баках. 

За словами МЕА, теплові насоси можуть бути в п’ять разів ефективнішими за газові котли. 

У країнах, що розвиваються, включаючи Індію та частину Африки, така ж логіка стосується переходу на електричні плити замість спалювання коров’ячого гною чи дров для приготування їжі. 

«Приготування їжі на електриці набагато ефективніше, ніж приготування на біомасі», — підкреслив дослідник енергетики Нік Ейр з Оксфордського університету. 

Прогрес

З 2020 року країни мобілізували близько 1 трильйона доларів на проекти з енергоефективності, від модернізації будівель до громадського транспорту та підтримки електромобілів. 

Унаслідок цього року енергоефективність у всьому світі підвищилася приблизно на 1,3% порівняно з минулим роком, повільніше, ніж 2% покращення, зафіксоване в 2022 році, головним чином через зростання попиту на енергію, йдеться в щорічному звіті МЕА про енергоефективність.  

Цього року рівень енергоефективності в США перевершує середній світовий показник підвищення ефективності на 4%, причому відповідно до Закону про скорочення інфляції на цю мету виділено 86 мільярдів доларів. 

А в Європейському Союзі цього року енергія споживалася на 5% ефективніше після покращення на 8% минулого року, частково завдяки більш м’яким зимам. 

У Німеччині, Швеції та Нідерландах разом продажі теплових насосів зросли на 75% у першій половині 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року. 

У своїй доповіді МЕА також висвітлило можливості в країнах, що розвиваються, із зростаючими містами, які можуть краще планувати будівництво нових енергоефективних будівель у міру розвитку їхньої економіки.