Німецька забезпеченість поставками газу стоїть на сумнівному ґрунті

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Німецька забезпеченість поставками газу стоїть на сумнівному ґрунті

Thu, 09/21/2023 - 21:16
Posted in:
0 comments

Джерело: Handelsblatt

Навіть якщо газові сховища заповнені: технічні проблеми, холодні зимові дні та геополітичні події загрожують енергозабезпеченню Німеччини, попереджають експерти.

Минулої зими вдалося запобігти дефіциту газу в Європі, що вважається великим успіхом. Але навіть через рік після припинення поставок російського газу ситуація з енергетичною безпекою напружена – погоджуються науковці, представники політики та бізнесу.

Якщо придивитися ближче до того, звідки Німеччина та Європа зараз отримують газ, стає зрозуміло, що нова стратегія поставок базується на сумнівному фундаменті.

Оскільки російська енергетична компанія «Газпром» більше не постачає трубопровідний газ до Німеччини, постачання газу в Європу істотно змінилося. Значна частина газу тепер надходить не по трубах з Росії, а у вигляді зрідженого природного газу (СПГ) кораблями з різних країн.

Як наслідок, Європа лише «замінила стару залежність новими залежностями», – сказав науковець Якопо Марія Пепе з Фонду науки та політики на щорічній газовій конференції Handelsblatt.

Поставки газу: велика залежність від США та Катару

Більш міцний зв’язок із глобальним ринком зазвичай означає більшу безпеку завдяки диверсифікації. Але «у короткостроковій та середньостроковій перспективі ми насправді не маємо великих можливостей для диверсифікації».

Дані аналітичної компанії ICIS показують, що зараз майже половина газу в Європу надходить у рідкому стані – переважно зі США та Катару. Відповідно, США постачає в Європу майже половину скрапленого природного газу і, таким чином, більше п'ятої частини обсягу поставок природного газу в цілому. 14 відсотків скрапленого природного газу надходить з Катару, що становить майже сім відсотків від загального обсягу.

Очевидно, Європа не так сильно залежить від США і Катару, як раніше від Росії. Проте нові політичні рішення щодо експорту природного газу зі США чи Катару все одно сильно вдарять по самостійності Європи – цього ні в якому разі не можна виключати.

Вчений Андреас Голдтау, директор Школи публічної політики Віллі Брандта при Ерфуртському університеті, попередив на газовій конференції: «Наразі нас рятує американський СПГ. Ідея про те, що американці забезпечуватимуть нас вічність, чудова з точки зору вільної торгівлі. Але після виборів через 14 місяців ситуація може змінитися».

Якщо Дональд Трамп стане президентом США вдруге, можна припустити відновлення ізоляціоністських дебатів щодо американського природного газу. Голдтау застерігає не покладатися на те, що «американський СПГ буде доступний у тих кількостях, які ми хотіли б придбати».

Технічні ускладнення процесу поставок швидко стають проблемою

На додаток до нових залежностей існує друга проблема: навіть без геополітичних потрясінь поставки газу настільки дефіцитні, що навіть невеликі, короткострокові збої в постачанні призводять до проблем. Аналітик ICIS Андреас Шредер сказав: «Скраплений природний газ нестійкий». Європа і особливо Німеччина повинні бути готові до того, що «ця волатильність відобразиться на цінах».

Особливо холодні зимові тижні можуть стати проблемою, оскільки тоді «газосховища могли б замінити лише третину поставок газу», сказав Шредер. «Ще третина йде по трубопроводу з Норвегії. Але останню третину мають вчасно покрити СПГ-судами. Це створює певний рівень невизначеності».

Наскільки напруженою є ситуація, було видно ще на початку літа. У червні сталася пожежа на об'єкті, що належить американському оператору терміналу Freeport. «Це створює проблеми для ринку», — сказав Шредер. «Ціни реагують миттєво». За словами Соні Мюллер-Діб, генерального менеджера Shell Energy Germany, LNG допомагає з поставками газу, але не з ціновою безпекою.

Мінекономіки захищає LNG-термінал

На газовій конференції федеральний керуючий директор Deutsche Umwelthilfe (DUH) Саша Мюллер-Креннер поновив свою критику щодо того, що запланована інфраструктура LNG-терміналу є «безпричинно надмірною» і створює високі економічні стимули для використання природного газу в довгостроковій перспективі. DUH безуспішно намагалися домогтися негайного припинення будівництва терміналу в порту Мукран на острові Рюген.

Філіп Штайнберг, керівник департаменту економічної стабілізації та енергетичної безпеки Федерального міністерства економіки, захистив термінал зрідженого природного газу на Рюгені від цієї критики. Термінал необхідний, тому що «якщо у нас проблеми з технічною інфраструктурою або аварія, або зима настільки холодна, що самі Бельгія та Нідерланди потребують набагато більше газу, ми беззахисні».

Теоретично можливі обсяги газу, які можна було б імпортувати з використанням передбачених терміналів, ніколи не були б досягнуті на практиці. У деяких випадках досі неясно, коли Німеччина зможе ввести в експлуатацію термінали.

Газопостачання Німеччини залежить від короткострокового ринку

Навіть якщо Німеччина зрештою матиме достатньо власних терміналів для імпорту зрідженого природного газу без залежності від сусідніх країн, постачання сильно залежатиме від короткострокового ринку. Німеччина майже не має довгострокоих контрактів із постачальниками СПГ, які надійно доставляють кількість газу в країну за гарантованими цінами. Натомість країна забезпечує себе в основному зрідженим природним газом, який є у вільному доступі на ринку та продається в короткі терміни.

Якщо цих кількостей не вистачає, можлива конкуренція з перевищенням цін і високі ціни серед покупців. Андреас Ґолдтау з Ерфуртського університету попередив: «Зараз ми значно більше вразливі до того, що відбувається на світових ринках». Якщо Китай, наприклад, посилить інфраструктуру та заходи з економічної підтримки, попит на газ там може значно зрости, а також призвести до вищих цін в Німеччині.

На цьому тлі Егберт Леге, голова націоналізованого імпортера газу Sefe (колишня Gazprom Germania), також застеріг від укладення довгострокових газових контрактів, незважаючи на плани захисту клімату. За його словами, за межами Європи не зрозуміють небажання укладати контракти на постачання газу періодом дії у кілька десятиліть. Без цієї готовності жодні переговори з можливими постачальниками не відбудуться. Європа повинна бути обережною, щоб не «втратити довіру».