Конфлікт Брюсселя з Парижем та Берліном через щедрі енергетичні субсидії

Time to read
less than
1 minute
Read so far

Конфлікт Брюсселя з Парижем та Берліном через щедрі енергетичні субсидії

Thu, 08/31/2023 - 11:34
Posted in:
0 comments

Джерело: POLITICO

Опитування, з яким ознайомилася редакція POLITICO, показує, що керівництво ЄС має намір припинити надзвичайну державну підтримку компаній у грудні.
Європейська комісія конфліктує з Парижем та Берліном щодо того, чи продовжиться енергетичне субсидування Європи в наступному році.

Виконавчий орган ЄС переглядає кризові заходи, запроваджені після вторгнення Росії в Україну минулого року, які дозволили національним столицям субсидувати енергетичний сектор, щоб пом’якшити стрибки цін для промисловості. Згідно з опитуванням, надісланим національним урядам наприкінці минулого місяця, Комісія наполягає, щоб ті підтвердили скасування субсидій кризового рівня до 31 грудня, як спочатку планувалося.

Ні Франція, ні Німеччина не прагнуть повністю скасувати субсидії, побоюючись, що вони втратять промислову конкурентоспроможність і що провідні галузі промисловості передислокуються, а інвестори сприймуть це як стимул зосередитися на проектах у Сполучених Штатах і Китаї.

Кінцевий термін 31 грудня ознаменував би рішуче припинення масштабних ліній державної підтримки, які підтримували стабільне постачання всього, від бензину та природного газу до електроенергії, одночасно зменшуючи тиск на європейців, які намагалися сплатити рекордно високі рахунки за електроенергію протягом останнього року.

Однак опитування Комісії показало, що така державна щедрість більше не потрібна. Мається на увазі, що продовження підтримки до 2024 року може розглядатися як незаконна державна допомога, яка спотворить єдиний ринок, оскільки великі країни можуть підтримувати своїх корпоративних чемпіонів на рівні, який країнам зі слабшою економікою недоступний.

«Економічні перспективи вказують на те, що серйозні прогалини в економіці зменшуються — а разом з ними і потреба в існуючих виняткових реакціях на кризу в сфері державної допомоги», — йдеться в опитуванні Комісії.

У Брюсселі додали, що опитування буде використано для «пошуку підтвердження того, що конкретні енергетичні заходи в Розділах 2.4 і 2.7 [Тимчасових заходів кризи та перехідного періоду] більше не потрібні в їх поточному вигляді після 31 грудня 2023 року». Це зосередить увагу на компаніях, які отримують державну допомогу щодо цін на газ та електроенергію.

Економічний прогноз блоку навесні 2023 року показав, що ціни на енергоносії покращуються, і криза, подібна до тієї, яка була у 2022 році, «вважатиметься малоймовірною», – додала Аріанна Подеста, речниця Європейської комісії, відповідаючи на запитання POLITICO щодо опитування.

Звичайно, всі погляди прикуті до Франції та Німеччини як до найщедріших постачальників державних субсидій. Пожинаючи плоди кризи ЄС у 2022 році, величезні 53 відсотки від 672 мільярдів євро видатків ЄС на державні субсидії становили видатки Німеччини, тоді як на Францію припадало близько 24 відсотків. Це не дивно, оскільки Франція та Німеччина знаходяться в прямій конкуренції зі Сполученими Штатами, де Закон про зниження інфляції пропонує щедрі екологічні субсидії та зниження податків. Німеччина також побачила, як ключові інвестиції прямують до Китаю, що додає страху, що Європа втрачає свою промислову базу.

У Німеччині питання продовження субсидій для промисловості все ще обговорюється в коаліції, і очікується, що Берлін намагатиметься домовитися з Брюсселем про продовження виплат за енергію. Схема надзвичайних субсидій Німеччини в розмірі 200 мільярдів євро, запроваджена минулого року, діятиме до квітня наступного року, але новою гарячою темою в коаліції є гарантована ціна на електроенергію для промисловості, запропонована міністром економіки Робертом Габеком і схвалена канцлером Олафом Шольцем. 

Німеччина добре знає, що Брюссель матиме тверді погляди на такий рівень державної підтримки індустрії. «Звичайно, йдуть переговори з Комісією ЄС», - сказав Габек у середу. «Ціна на електроенергію для промисловості також обговорювалася знову і знову, як і очевидна проблема, що промисловість у Європі має виробляти конкурентоспроможну продукцію. Тому, звичайно, існує постійний канал розмов».

Міністерство економіки в Берліні не дало додаткових коментарів про те, чи означає 31 грудня жорстке завершення енергетичних субсидій.

Очікується, що Франція — давній лобіст пом’якшення конкуренції з боку Брюсселя — також буде протистояти зусиллям Брюсселя стримати виплати енергетичних субсидій. Париж використав тимчасові рамки ЄС, щоб запропонувати мільярди євро підтримки енергоємним галузям промисловості, але також брав участь у хрестовому поході, щоб перетворити субсидії на ключовий інструмент для залучення інвестицій.

Франція хоче закріпити право субсидувати атомні електростанції, повідомили цього тижня виданню POLITICO's Playbook троє високопоставлених чиновників, які брали участь у переговорах. Ідея полягала б у тому, щоб дозволити країнам виплачувати субсидії «на нові атомні станції та модернізацію існуючих, які збільшують їхню потужність», — сказав один із високопоставлених чиновників.

Відповідаючи на запитання про продовження субсидій, міністерство енергетики Франції зазначило: «Цей режим державної допомоги був особливо корисним і використовувався протягом усього періоду в контексті енергетичної кризи. Консультації з Європейською Комісією щодо можливого продовження режиму державної допомоги відкрито до 15 вересня, і французька влада готує свою відповідь.»

Критики попереджають, що масштабні схеми, запроваджені для боротьби з пандемією та війною в Україні, призвели до гонки субсидій між національними урядами, що завдає шкоди єдиному ринку Європи та конкурентоспроможності блоку.

Комісія попросила країни-члени відповісти на її опитування щодо енергетичних субсидій до 15 вересня.

Тимчасові кризові рамки ЄС все одно дозволятимуть урядам фінансувати довгострокові заходи щодо стимулювання використання відновлюваних джерел енергії, декарбонізації промислових процесів і переходу до економіки чистого нуля до кінця 2025 року, оскільки це стратегії, які не були запроваджені у відповідь на підвищення цін на енергетичному ринку 2022 року, сказав Подеста, речник Комісії.