«Ціни на електроенергію падають»

Time to read
less than
1 minute
Read so far

«Ціни на електроенергію падають»

Sun, 02/26/2023 - 14:24
Posted in:
0 comments

Джерело: F.A.Z.

АЕС, вугілля, вітер: економіст Андреас Льошель очікує значних просувань в кліматичній нейтральності енергетики вже наприкінці 30-х років – і говорить про справжню ціну російського газу.

Пане Льошель, ви та інші економісти ще на початку підрахували, що газове ембарго проти Росії може бути «керованим», але якою ціною? Турбота про енергетичну безпеку відсунула на другий план захист клімату після нападу на Україну?

На жаль це дійсно так. Енергія має бути чистою, безпечною та доступною. Проте роками ми піклувалися здебільшого про те, щоб електроенергія була дешевою. Безпека постачання ніколи не була головним пріоритетом – тепер це раптово змінилося. І ми все ще маємо енергетичну систему, засновану на викопному паливі, в якій енергія довгий час була дешевою, а кліматична шкода не відігравала особливої ролі при виборі енергоносіїв. Так само всі купували дешевий газ, ігноруючи, наскільки він в сумі шкідливий для безпеки як клімату, так і енергопостачання.

Отже, Німеччина стала залежною від російських енергоносіїв?

Так, як і захист клімату, енергетична безпека є соціальною дилемою. Кожен поводиться дуже раціонально і використовує начебто дешевий газ, вугілля чи нафту. У результаті система залишається стояти на викопному паливі, а 55 відсотків природного газу надходить з Росії. Під час кризи відкрилися очі на реальну ціну такої поведінки: нам виставили великий рахунок.

Незважаючи ні на що, цієї зими Німеччині вдалося запастися енергоносіями. Ви налаштовані оптимістично також і на наступну зиму?

Наразі Німеччині вдалося отримати більше рідкого газу (СПГ), а також заощадити величезну кількість енергії. Зараз до цього додаються нові LNG-термінали. Якщо ми триматимемося цього курсу, прогнози щодо наступної зими можуть бути такими ж оптимістичними.

Останні три атомні електростанції в Німеччині будуть зняті з експлуатації в квітні. Нам вони ще потрібні?

Не зовсім. Я рекомендував більше використовувати вугільні електростанції, тому що потужності просто більші, а європейська система торгівлі викидами дає можливість їх використовувати. Введення їх у дію це важливий запобіжний захід для безпеки, але поки що навіть вугільні електростанції, які ми повернули, не мали особливого використання. Я не бачив реальної небезпеки відключення електроенергії.

Чи зменшує атомна енергетика витрати на електроенергію?

Звичайно, вона могла б допомогти. У 2009 році я був співавтором енергетичного прогнозу на 2030 рік для продовження термінів дії електростанцій. Результат: ціни на електроенергію можуть бути нижчими на 10 відсотків, якщо час роботи буде продовжено. Зараз із відмовою від ядерної енергетики політики зважили аргументи, зокрема питання безпеки та відходів. Минулого літа я теж не бачив абсолютної необхідності продовжити роботу атомних електростанцій ще більше. Зараз ціни на електроенергію падають разом з цінами на газ.

Ви знову очікуєте ціни на газ 20 євро за мегават-годину?

Чому ні? Пропозиція всюди зростає, а попит падає. Ціна, безумовно, може зайти в ці області. Але багато компаній також мали справу і з вищими цінами на енергію в минулому. Зрештою, справа не лише в цінах, але й у витратах, а отже, і в ефективності. Маючи високу додану вартість, ми можемо справлятися з такими витратами. Правда також полягає в тому, що не кожен процес буде прибутковим у Німеччині. Але повернення до низьких цін на викопні енергоносії також неможливе, інакше компанії та домогосподарства не будуть ініціювати довгострокові інвестиції, а викиди парникових газів не впадуть.

Тоді ціна CO2 має продовжувати зростати?

Ціна на CO2 повинна зрости в європейській торгівлі викидами, і це станеться. Нові правила торгівлі викидами, здається, все ще відповідають кліматичній нейтральності розрахованій на кінець 30-х років. Це неймовірна динаміка! Питання полягає скоріше в тому, чи встигнуть політики за цим зростанням цін? На відміну від Німеччини, багато європейських країн не можуть дозволити собі потужну допомогу. Небезпека полягає в тому, що ціна CO2 може в якийсь момент бути обмежена, щоб погасити соціальні потрясіння.

Чи задоволені ви розширенням торгівлі викидами?

Я б хотів більшого. Торгівля викидами для будівельної сфери і транспорту спочатку залишатиметься відокремленою, з нижчою ціною CO2. В цьому економічно мало сенсу. Чому економія тонни CO2 тут має бути меншою, ніж деінде? Політики неохоче представляють законопроект про захист клімату громадянам. Але потім вживаються інші заходи, ще дорожчі.

Для захисту клімату найбільша небезпека полягає в тому, що торгівля викидами знову буде пом’якшена?

Саме так. Зниження цін на електроенергію, бензин і газ може створити враження, що політики не готові прийняти підвищення цін на викопне паливо. Такий розвиток подій був би несприятливим. Навіщо мені інвестувати в дорожчу екологічно чисту альтернативу, якщо вона не окупиться в довгостроковій перспективі?

У федеральному уряді Зелені та FDP сперечаються про енергетичні проблеми: автобани та атомні електростанції проти велосипедів та вітрових турбін. Чи можна вирішити цю суперечку?

Про енергетичну політику можна багато сперечатися. Але енергетичні системи майбутнього в основному базуватимуться на відновлюваних джерелах енергії. Вони повинні бути вбудовані, з керованими електростанціями, які використовують екологічно чистий водень у середньостроковій перспективі, мають сховища і є гнучкими в експлуатації.

Однак для електрифікації країни за допомогою електромобілів і теплових насосів немає ні ліній електропередач, ні екологічної електроенергії.

Я не стверджую, що шлях буде легким. Не все, але велика частина успіху буде залежати від електрифікації. Нам потрібні лінії електропередач, а також інфраструктура для транспортування водню та CO2. Не все можна електрифікувати. У середньостроковій перспективі ми повинні рахуватися з викидами CO2. Тому що необхідне величезне «видалення» CO2 з атмосфери, щоб утримати підвищення температури нижче 2 градусів. Поки я бачу, політики не сприймають достатньо серйозно деякі з цих будівельних блоків нашого екологічно чистого майбутнього.